1. června 2009 19:57 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Na palubu je nevzali. Mluví o zázraku

Francouzští manželé měli obrovské štěstí, na palubu letadla se nedostali. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Francouzští manželé měli obrovské štěstí, na palubu letadla se nedostali. | foto: AFP

RIO DE JANEIRO/PAŘÍŽ Obrovské štěstí měli francouzští manželé. Do letadla, které zmizelo nad Atlantikem, se totiž i přes veškerou snahu nedostali. Pár neuspěl, protože letoun už byl plně obsazený.

"Je to zázrak. Měli jsme být na palubě," prohlásil profesor medicíny Claude Jaffiol na letišti v Rio de Janeiru.

"Byli jsme ve městě Brasilia, ale rozhodli jsme se naši cestu zkrátit a vrátit se do Montpellier," popsal profesor, jenž byl v hlavním brazilském městě na vědeckém semináři a s manželkou se rozhodl pár dní zůstat.

"Přijeli jsme na letiště a snažili jsme se dostat do letadla. Ale i přes naši enormní snahu nás odmítli. Letadlo bylo plné," vysvětlil Jaffiol. "Měli jsme obrovské štěstí. Teď myslíme na ty, kteří byli v letadle," doplnila Jaffiolova žena Amina, podle níž poletí zpátky do vlasti s pořádnou dávkou nervozity.

Zoufalství na letištích

Slzy a stoupající zoufalství ovládlo obě letiště spojená s letem společnosti Air France. Většina příbuzných, kteří se shromáždili na pařížském letišti Charlese de Gaullea už se připravuje na nejhorší, protože možnost přežití někoho z pasažérů je minimální. Policisté proto uzavřeli část letiště, lidé čekající na jakékoli zprávy mají k dispozici psychology.
Navečer se mezi lidmi objevil i francouzský prezident Nicolas Sarkozy. "Možnost, že by někdo přežil, je velmi malá," přiznal Sarkozy. "Podobnou katastrofu Francie ještě nezažila."
Šok a zooufalství se šířilo také na letišti v brazilském Rio de Janeiru, odkud letadlo vzlétlo. Lidé přijížděli na terminál hned, jak se dozvěděli, že letadlo zmizelo. "Měla jsem na palubě dceru Adrianu Francesku," svěřila se reportérům plačící Vasti Ester van Sluijsová. I v Riu dorazili na letiště psychologové, své pracoviště zřídil i francouzský konzulát.


Lidovky.cz, AFP

České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší
České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?

Najdete na Lidovky.cz