20. dubna 2017 21:28, aktualizováno 21. 4 1:53 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Střelec na Champs-Élysées zabil policistu, další dva zranil. K útoku se přihlásil IS

Policie uzavřela oblast u Champs-Élyssés po střelbě, při níž byl zabit jeden... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Policie uzavřela oblast u Champs-Élyssés po střelbě, při níž byl zabit jeden... | foto: Reuters

Paříž Při střelbě na pařížském bulváru Champs-Élysées zemřel policista, další dva jeho kolegové byli podle mluvčího francouzského ministra vnitra vážně zraněni. Policisté následně útočníka, zastřelili. K odpovědnosti za útok se prostřednictvím agentury Amak přihlásil Islámský stát. Došlo k němu tři dny před prezidentskými volbami, jedním ze stěžejních témat kandidátky Marine Le Penové je přitom právě hrozba teroristických útoků.

Francouzský prezident Francois Hollande je přesvědčen, že pařížský útok souvisí s terorismem. Na páteční ráno chystá setkání bezpečnostní rady. V prohlášení pro média dodal, že bezpečnostní síly země budou kvůli útoku ostražitější, zejména v souvislosti s nadcházejícími prezidentskými volbami.

Francouzské protiteroristické oddělení spustilo vyšetřování případu. Policie zná identitu zabitého útočníka. Novinářům to ve čtvrtek řekl pařížský prokurátor. „Vyšetřovatelé chtějí s jistotou vědět, zda měl či neměl komplice,“ zdůvodnil prokurátor François Molins, proč nezveřejní identitu pachatele. Střelec byl francouzským bezpečnostním službám známý, figuroval na seznamu sledovaných osob Fiche S.

Jeden z policistů při uzávěrkách v centru Paříže.
Uzavření ulice Champs-Élyssés se kvůli podezření z terorismu zúčastnilo mnoho...

Policie podle něho podniká razie a pátrá po dalších možných podezřelých. Jeden z možných spolupachatelů je podle listu Le Parisien na útěku; podle neoficiálních policejních zpráv do Paříže dorazil vlakem z Belgie. Minimálně jeden ze zátahů probíhá podle agentury Reuters na předměstí metropole. Policie se také zaměřila na byt zastřeleného útočníka.

Zaútočil „automatickou zbraní“

Policista byl podle mluvčího ministerstva vnitra zastřelen v policejní dodávce stojící u adresy 102 Champs-Élysées. Před dodávku kolem deváté hodiny večerní zaparkovalo auto, z níž se vynořil útočník, který na ni vypálil z „automatické zbraně“. Jeden policista na místě zemřel, další dva byli zraněni. Další z policistů následně zastřelil útočníka na útěku.

K útoku se během večera přihlásila teroristická organizace Islámský stát prostřednictvím své mediální agentury Amak.

Podle mluvčího je však na přesné stanovení motivu útoku příliš brzy, ačkoliv prý útočníci cílili na policisty záměrně. Další tři policejní zdroje agentury Reuters však zmiňovaly další možný motiv útoku, jímž mohl být pokus o ozbrojenou loupež. Podle CNN, která se odkazuje na slova prezidenta Hollanda, byla při incidentu zraněna i kolemjdoucí žena.

Během policejního zásahu byly podle CNN zavřeny nejméně tři okolní stanice metra - Champs-Elysees-Clemenceau, a stanice George V and F. Roosevelta. Policie blokovala také velkou část třídy, kam se sjelo mnoho policejních aut, píše deník Le Figaro. Pařížská policejní prefektura na Twitteru vyzvala, aby se lidé bulváru a jeho okolí vyhnuli. Nad místem střelby nízko přelétával vrtulník.

Vliv na prezidentské volby

Útok pravděpodobně ovlivní dění před blížícími se prezidentskými volbami.

Prezidentský kandidát Francois Fillon oznámil, že zruší svou páteční kampaň před volbami hlavy země, jejichž první kolo začne v neděli. Koncem uplynulého víkendu přitom francouzská tajná služba (DGSI) varovala hlavní prezidentské kandidáty před vážnou hrozbou útoků na ně a na jejich akce v předvolební kampani.

Ultrapravicová kandidátka Národní fronty Marine Le Penová vyjádřila na Twitteru solidaritu policii. „Mé emoce a solidarita patří policii, která se opět stala cílem,“ napsala. Po Fillonovi i ona podle serveru The Telegraph oznámila, že se nezúčastní plánované televizní debaty všech kandidátů.

Podle analytiků přitom aktuální útok v Paříži může Le Penové v závěru kampaně výrazně pomoci v boji s favoritem voleb Macronem. Část kampaně totiž postavila právě na varování před nebezpečím teroristických útoků. Experti však zároveň upozorňují na to, že předchozí útoky se výrazně na preferencích Národní fronty nepodepsaly.

K incidentu už se vyjádřil americký prezident Donald Trump. Vyjádřil soustrast a dodal, že čin vypadá jako teroristický útok.

Petr Vnouček

Autor

Petr VnoučekPetr.Vnoucek@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz