Pondělí 1. března 2021svátek má Bedřich -1 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Na pařížském protestu proti policejní brutalitě propuklo násilí, desítky demonstrantů zapalovaly auta

Na pařížských protestech proti policejní brutalitě propuklo násilí. Desítky... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na pařížských protestech proti policejní brutalitě propuklo násilí. Desítky... | foto: Reuters

Paříž Při demonstracích zaměřených podle organizátorů proti policejní brutalitě v sobotu v Paříži desítky demonstrantů v kapucích zaútočily na pořádkové síly, ničily výlohy obchodů a zapalovaly auta a zátarasy. Policie proti nim použila slzný plyn. Francouzský ministr vnitra Gérald Darmanin vyjádřil podporu policistům a poznamenal, že „výtržnici rozbíjejí republiku“.

Podle odhadů ministerstva vnitra se v sobotu asi 90 protestů napříč Francií zúčastnilo přes 50 000 demonstrantů, z toho 5000 v Paříži. Policie zatkla na 60 lidí.

Na pařížských protestech proti policejní brutalitě propuklo násilí. Desítky...
Na pařížských protestech proti policejní brutalitě propuklo násilí. Desítky...

Ve Francii vyšli do ulic demonstranti proti návrhu nového bezpečnostního zákona a proti některým brutálním zásahům policie. Protestující se rozhodli přidat k již naplánovaným demonstracím odborů proti nezaměstnanosti a sociální nejistotě. Pochody se uskutečnily ve zhruba 90 francouzských městech, včetně Marseille, Lyonu a Lille. Celková účast přitom podle odhadů ministerstva vnitra činila 52 350, z toho 5000 v hlavním městě.

Sobotní protest v Paříži začal pokojně, po čase ale propukly střety mezi skupinkami demonstrujících a policií. Většina z těchto nespokojenců měla zakrytý obličej a někteří kladivy vytrhávali dlažební kostky. Skupina vandalů vzala útokem banku, před níž zapálila stohy dokumentů. Protest podle policie infiltrovalo zhruba 500 výtržníků, před 17:00 SEČ jich policie zatkla kolem 30.

Demonstranti protestují proti brutálním zákrokům policie a záměru prezidenta Emmanuela Macrona zavést změny v bezpečnostní politice. Návrh bezpečnostního zákona by podle nich omezil občanské svobody. Na transparentech se objevovala hesla: „Francie, země práva policie“ nebo „Stáhněte bezpečnostní zákon“.

Francouzský ministr vnitra Darmanin uvedl, že vandalové ničí republiku. Zároveň na twitteru vyjádřil podporu policejním složkám s tím, že opět museli čelit násilí. Uvedl, že zatčeno bylo 64 lidí. Podle agentury AFP jde o údaj za celou Francii. Osm policistů bylo podle ministra zraněno. Dva příslušníci pořádkových sil byli podle místních médií zraněni v západofrancouzském Nantes. Jeden z nich zápalnou lahví.

Sobotní účast na protestech byla nižší než minulý týden, kdy se do ulic podle údajů ministerstva vydalo na 133 000 demonstrantů, včetně 46 000 v Paříži. Podstatně menší protesty se proti zákonu uskutečnily i v polovině listopadu.

V pondělí francouzská vláda oznámila, že přepíše nejspornější část zákona. Jedná se o článek 24, který by zakazoval médiím zveřejňovat záběry a fotografie, na nichž by bylo možné identifikovat příslušníky bezpečnostních složek.

Část demonstrujících a aktivistů ale žádá kompletní stažení zákona. Bývalý levicový kandidát na prezidenta Jean-Luc Mélenchon vyzval v Marseille vládu, aby „hodila zákon do koše“.

Účast na demonstrací minulý víkend podnítilo i několik sporných zásahů policie. V pondělí byli obžalováni čtyři policisté, kteří minulý týden brutálně napadli hudebního producenta Michela Zeclera. Pozdvižení také vzbudilo vyklizení uprchlického táboru v Paříži na konci listopadu.

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!