Sobota 1. dubna 2023, svátek má Hugo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

‚Za demokracii.‘ Katalánci rozmisťují na turistické pláže žluté kříže

Svět

  7:46
BARCELONA - Katalánští separatisté našli další způsob, jak vyjádřit solidaritu s politiky, kteří jsou kvůli snahám o nezávislost regionu ve vězení. Na plážích, které brzy zaplaví turisté, rozmisťují žluté kříže s nápisy Demokracie či Svoboda. V pondělí přitom bylo několik aktivistů lehce zraněno poté, co se střetli se zastánci jednotného Španělska, informoval španělský deník El Mundo.

Katalánská vlajka. foto: ČTK

„Jako radnice se snažíme, aby všichni mohli svobodně vyjádřit názor. A dokud nenastane konflikt, ať manifestují,“ řekla deníku Blanca Arbellová, starostka města Canet del Mar v provincii Barcelona. Právě na pláži tohoto města se incident v pondělí odehrál. Asi dvacítka radikálů se zakrytými obličeji odpoledne přišla na pláž, kde byly umístěny žluté kříže, a začala je vytahovat. Přitom se střetli se separatistickými aktivisty.

Žluté kříže se v posledních týdnech objevily i na dalších katalánských plážích, včetně těch, které leží na turisty oblíbeném pobřeží Costa Brava. V neděli například zapíchali do písku aktivisté desítky křížů v letovisku Llafranc v provincii Girona, ale někteří návštěvníci pláže je odstranili.

Od loňského podzimu, kdy španělský soud poslal do vazby katalánské aktivisty a posléze Madridem sesazené ministry regionální vlády, vyjadřují Katalánci solidaritu s nimi žlutými stužkami. Ty vyvěšují na různých místech, jsou například i na křeslech v regionálním parlamentu, kde by měli sedět separatističtí poslanci, kteří jsou ve vazbě.

Žluté stužky nosí na klopách místní politici, například předseda regionálního parlamentu Roger Torrent či nový katalánský premiér Quim Torra. Žlutou stužku mívá při zápasech anglické ligy i dřívější hráč FC Barcelona a nynější trenér týmu Manchester City Josep „Pep“ Guardiola.

Loni v listopadu například nasvítila barcelonská radnice na žluto dvacítku mostů v Barceloně. Před měsícem, když slavili Katalánci svátek svatého Jiří, šly prodejcům na odbyt nejvíce žluté růže.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!