6. listopadu 2018 9:17, aktualizováno  10:15 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Policie na pražském letišti zadržela ukrajinského poslance, pokoušel se platit falešnými eury

Příslušníci zásahové jednotky cizinecké policie sloužící na letišti střeží... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Příslušníci zásahové jednotky cizinecké policie sloužící na letišti střeží... | foto: AKTU.cz

Praha/Kyjev Cizinecká policie v pondělí na pražském letišti zadržela ukrajinského poslance, který se snažil platit falešnou eurovou bankovkou. Policisté ho vyvedli z letadla a zahájili úkony trestního řízení, řekla v úterý mluvčí cizinecké policie Kateřina Rendlová. Státní zástupce rozhodl o propuštění zadrženého, muž není v pozici podezřelého, uvedl mluvčí pražské policie Tomáš Hulan. Podle kyjevských médií šlo o poslance Andrije Lozového.

Muž se v jedné z prodejen na Terminálu 1 pražského letiště v pondělí kolem 14:00 snažil zaplatit bankovkou v nominální hodnotě 200 eur, uvedla Rendlová. Když prodavačka vyjádřila pochybnosti o pravosti bankovky, muž z obchodu odešel. Prodavačka informovala policii, která muže zastihla v letadle.

„Osobu jsme vyváděli z letadla, zajistili jsme ho, byl vyslechnut. Uvedl, že nevěděl o tom, že bankovky nejsou pravé,“ řekla Rendlová. Cizinecká policie podle ní muže předala pražské policii a případ postoupila pražské hospodářské kriminální policii.

Hulan potvrdil, že zadrženého pražská policie převzala. „Na základě konkrétních zjištění v rámci prošetřování a z pokynu státního zástupce byl dotyčný následně ze zadržení propuštěn,“ řekl mluvčí. Věc policie prošetřuje pro podezření z trestného činu padělání a pozměnění peněz vůči neznámému pachateli. „Dotyčný není v pozici podezřelého,“ doplnil Hulan.

místopředseda ukrajinské opoziční Radikální strany Andrij Lovozoj.

Místopředseda ukrajinské opoziční Radikální strany Andrij Lovozoj.

Podle kyjevských médií česká policie devětadvacetiletého místopředsedu opoziční Radikální strany Lozového zadržela před odletem do Kyjeva a propustila ho po osmi hodinách. Šéf Radikální strany Oleh Ljaško na facebookové stránce strany uvedl, že falešná eura byla zjištěna, když Lozovoj na letišti v Praze kupoval dárek matce. Peníze údajně vyměnil v kyjevské směnárně pomocník Lozového. Stal se prý obětí podvodníka, který mezitím zmizel a kyjevská policie po něm pátrá.

Lozovoj na facebooku napsal, že česká policie ho vyvedla z letounu „jako ve filmu“ a přepravila na nejbližší služebnu. Po vysvětlení, které policistům podal, se údajně ukázalo, že se ničeho nedopustil, v kauze je veden jako poškozený.

Lozovoj na facebooku za propuštění poděkoval ukrajinskému ministru zahraničí Pavlu Klimkinovi a velvyslanci v Praze Jevhenu Perebyjnisovi. Podrobnosti o jejich případné intervenci poslanec neuvádí.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz