Pondělí 26. července 2021, svátek má Anna
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Střelec vraždil v kinosále: 12 mrtvých včetně kojence. Desítky zraněných

Svět

  10:17aktualizováno  22:10
DENVER - Americká policie snížila krvavou bilanci na 12 mrtvých. Na svědomí je má čtyřiadvacetiletý James Holmes, který pálil ostrými náboji do diváků filmové premiéry Batmana na předměstí Denveru. Dalších 59 lidí včetně dětí zranil, podle BBC na místě zemřel i tříměsíční kojenec. K masakru došlo jen asi třicet kilometrů od střední školy v Columbine, kde před lety dva studenti postříleli spolužáky.

Střelba se odehrála v kině na denverském předměstí Aurora foto: Reuters

Motiv jeho činu není znám. Federálního úřad pro vyšetřování (FBI) uvedl, že zatím nic nenasvědčuje tomu, že by šlo o terorismus. O střelbě jako první informovala regionální rozhlasová stanice KOA, jejíž reportér uvedl že na místě zahynulo deset lidí, poté média informovala o 14 obětech.

Lidé si mysleli, že střelba je součást filmu
Podle Sky News si lidé nejdříve mysleli, že útok je součástí představení. „Zdálo, se, že jsou to petardy,“ cituje web stanice NBC jednoho ze svědků. „Pak si ale uvědomili, že to jsou kulky.“ Další ze svědků televizi CNN popsal, že útočník pomalu kráčel po schodech kina nahoru, střílel a své oběti si vybíral náhodně. Devatenáctiletá Salina Jordanová viděla, jak kulka zasáhla asi devítiletou dívku do břicha.

Muž v plynové masce do davu také vhodil granát se slzným plynem. Policisté ho zadrželi na parkovišti u auta s pistolí a puškou v ruce. Další zbraně měl ve vozidle. Zadrženému je něco přes 20 let.

Na místě zasahují hasiči, záchranáři a policie. Návštěvníci byli z obchodního domu evakuováni, není jasné, zda útočník drží nějaké rukojmí. Okolí kina je uzavřeno a policisté se psy pátrají po výbušninách. Prezident Barack Obama uvedl, že kdokoliv zodpovědný za dnešní masakr bude předveden před soud.

Očekávaná premiéra nového velkofilmu se v Denveru změnila v krveprolití

Očekávaná premiéra nového velkofilmu se v Denveru změnila v krveprolití

 

K tragédii došlo v obchodním domě na denverském předměstí, kde se ve třech kinosálech promítala půlnoční premiéra nového přepracování populárního Batmana. Na promítání čekaly davy lidí.

V roce 1999 se v Denveru odehrál masakr na střední škole v Columbine. Tehdy zemřelo 12 studentů a jeden učitel. Škola je od dnešního místa tragédie vzdálená jen asi 30 kilometrů.

Autoři: ,