Pondělí 22. července 2024, svátek má Magdaléna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Na protest proti slovenskému jazykovému zákonu přišlo 5 tisíc lidí

Svět

  17:57aktualizováno  20:55
DUNAJSKA STREDA (SLOVENSKO) - Na fotbalovém stadionu v Dunajské Stredě na jihu Slovenska se k protestu proti sporné novele zákona na ochranu slovenštiny, která dnes vstoupila v platnost, sešlo asi 5000 lidí. Akci zorganizovala opoziční Strana maďarské koalice (SMK).

Proti slovenskému jazykovému zákonu protestovalo 4000 lidí. foto: ČTK

Norma umožňuje trestat nepoužívání slovenštiny v oficiálním styku, pokuty však chce ministerstvo kultury vybírat až od ledna. Do té doby chce vysvětlit některé nejasné body.

"Musím upozornit Evropu na to, že na Slovensku není všechno v pořádku s aplikováním moci ze strany vlády a ani v menšinové oblasti to není v pořádku," řekl novinářům předseda SMK Pál Csáky. Maďarské organizace již začaly sbírat podpisy na petici proti zákonu. Do konce září ji chtějí v Evropském parlamentu odevzdat s více než 30.000 podpisy, dodal.

Obyvatele jižních oblastí Slovenska, kde žije asi půlmilionová maďarská menšina, sváželi organizátoři na demonstraci autobusy. Podle poznávacích značek aut je přišli podpořit také lidé z Maďarska, Rumunska i Ukrajiny, napsal na svém webu slovenský list Sme.

Někteří aktivisté přišli protestovat s maďarskými vlajkami. Na tribuně se objevilo také několik transparentů s nápisem "autonomie". Podle policejního mluvčí Ľuboše Homoly se téměř čtyřhodinová akce obešla bez komplikací.

Proti shromáždění vystoupil předseda Slovenské národní strany Ján Slota.

Považuje ho za zastírací manévr SMK, jak zmobilizovat maďarskou menšinu k vyvolání nepokojů a eskalování národnostního napětí v zemi.

Podle novely se od dneška musí ve všech úřadech na Slovensku hovořit slovensky. Ve své mateřštině mohou příslušníci menšin s institucemi komunikovat jen v místech, kde tvoří nejméně pětinu obyvatel. Ve slovenštině musí být i veřejná oznámení a tabule. Za porušování mají od ledna hrozit pokuty až 5000 eur (127.000 korun).

Protestovalo se také před slovenskou ambasádou v Budapešti, kam dorazilo asi 500 lidí. Ti předali slovenskému velvyslanci Peteru Weissovi petici, kterou žádají zrušení sporné novely. Asi 60 demonstrantů se sešlo i před slovenským velvyslanectví v Bruselu. Nacionalisté z Hnutí za lepší Maďarsko (Jobbik) pak částečně zablokovali silnice vedoucí ke třem hraničním přechodům se Slovenskem.

Autor: