Čtvrtek 4. března 2021svátek má Stela 12 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Padesátiletá voda se valí na Budapešť, Maďaři zmobilizovali armádu

Letecký snímek řeky Labe, která zaplavila pole u mětsa Elster ve východním Německu.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letecký snímek řeky Labe, která zaplavila pole u mětsa Elster ve východním Německu. | foto: Reuters

BERLÍN/BUDAPEŠŤ  Povodňová vlna se z východu Německa valí na sever a nechává za sebou rozsáhlé škody. Podle vodohospodářů by však Labe na severu mohlo kulminovat na nižších hodnotách, než se dosud předpokládalo. Horší je situace v Maďarsku, kde, jak uvedl premiér Viktor Orbán, čelí nejvážnějším záplavám v historii.

Podle maďarské agentury MTI voda dosáhne padesátiletého maxima. Rekord z ničivé povodně z roku 2002 už rozvodněný Dunaj překonal na severovýchodě země u hranic se Slovenskem. "Měli bychom se připravit na nejhorší," prohlásil Orbán při návštěvě města Győru, které leží nedaleko hranic se Slovenskem. Zároveň vyzval všechny obyvatele země, aby se zapojili do budování protipovodňových bariér.

Ráno Dunaj v obci Nagybajcs překonal hranici 879 centimetrů, což je čtyři centimetry nad maximem z roku 2002. Podle Orbána se největší úsilí záchranářů, hasičů a dobrovolníků zaměřilo na kritický úsek Mosonského Dunaje, což je maďarské rameno evropského veletoku, které se od hlavní části řeky odděluje nedaleko trojmezí u hranic s Rakouskem a Slovenskem.

Nejhorší přijde v pondělí
V metropoli se nejvyšší stav očekává v pondělí, kdy by měla voda vystoupat na 885 centimetrů. Podle vodohospodářů by to bylo o 25 centimetrů více než rekordní úroveň z roku 2006. Ministr obrany Csaba Hende již oznámil, že byla zmobilizována armáda a že k nasazení je připraveno více než 9600 lidí.

Auto odjíždí z malé osady u bavorského města Deggendorf, kterou zcela zatopil Dunaj.

Auto odjíždí z malé osady u bavorského města Deggendorf, kterou zcela zatopil Dunaj.

Povodňová vlna se se valí také na sever Německa. Po Sasku se na vzedmuté Labe připravují další spolkové země, které leží dále po řece. V Braniborsku a Dolním Sasku jsou protipovodňové práce v plném proudu. "Bude to těsné," oznámilo v noci na dnešek braniborské ministerstvo vnitra.  V Mühlbergu u hranic se Saskem by povodňová vlna měla svého vrcholu dosáhnout v průběhu dne. Ráno zde měřicí stanice hlásila 9,86 metru, při ničivé povodni v roce 2002 zde Labe dosáhlo bez dvou centimetrů deseti metrů. 

V Německu zemřeli čtyři lidé
Situace je napjatá i v Sasku-Anhaltsku. Hladina Sály v Halle sice stále klesá, vývoj ve městě je ale podle krizového štábu nadále vážný. Sasko-Anhaltsko mezitím ohlásilo tragickou smrt seniora, v Německu tak v souvislosti s povodní zahynuli nejméně čtyři lidé.

V Sasku již Labe svého maxima dosáhlo. V tamní metropoli Drážďanech hladina ve čtvrtek dlouho setrvávala na úrovni 8,76 metru. Tato kulminační hodnota byla příznivější oproti předpokladům, neboť úřady očekávaly vrchol na devíti metrech. Dnes ráno zde byla situace stabilní a řeka poklesla o takřka 20 centimetrů.

Obyvatelé Dolního Saska s ohledem na nejnovější vývoj proti proudu doufají, že nynější povodeň nedosáhne takové zkázy, před jakou úřady ještě před dvěma dny varovaly. V obzvláště ohroženém městečku Hitzacker se podle nejnovějších propočtů čeká kulminace v úterý a ve středu na 7,65 metru. To je o 1,15 metru níže, než vodohospodáři uváděli před dvěma dny.

V Bavorsku, které sužoval rozvodněný Dunaj, se začíná s úklidem a obnovováním přerušených dopravních tepen. Od dnešního dne například v jednom pruhu funguje dálnice A92 mezi Deggendorfem a Plattlingem, nesjízdné ale dál zůstávají přivaděče ve směru na Pasov a Řezno.

,

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jedovaté vztahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Evoluční biolog prof. Jan Zrzavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...