30. srpna 2018 13:13 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Na severu Sýrie zbývá ještě 10 tisíc islámských teroristů, hlásí OSN

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto: ČTK

ŽENEVA V provincii Idlib na severozápadě Sýrie se vyskytuje ještě kolem 10 tisíc ozbrojených islamistů z řad radikální fronty An-Nusra a Al-Káidy. Odhadl ve čtvrtek zveřejnil zvláštní zmocněnec OSN pro Sýrii Staffan de Mistura, podle kterého takovéto množství „teroristů“ je zapotřebí ještě porazit. Informovala o tom ve čtvrtek agentura Reuters.

Již několik týdnů se spekuluje o tom, že se syrská armáda chystá s ruskou vzdušnou podporou k ofenzívě, kterou kromě radikálních skupin ovládají také umírněnější oponenti Damašku.

De Mistura ve čtvrtek označil za nezbytné, aby se v očekávaném střetu jak syrské vládní síly, tak bojovníci An-Nusry vyvarovali použití chemických zbraní. Řekl, že obě mají zásoby chlóru, který jsou s to použít k bojovým účelům.

Případné boje ohrozí kolem dvou milionů civilistů. De Mistura proto vyzval k vytvoření „humanitárních koridorů“, jimiž by místa bojů v Idlibu mohli opustit civilisté. Na budování koridorů se podle něho má podílet OSN.

ČTK

Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?
Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?

Nikdy nelze přesně naplánovat, jak bude porod probíhat. V zahraničí už řadu let fungují porodní domy jako alternativa klasické porodnice a domácího porodu. Jaké jsou přínosy a rizika těchto zařízení?

Najdete na Lidovky.cz