19. srpna 2019 11:02 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Na Sibiři hasiči dál bojují s plameny, většinu však nechávají být. Může za to pasivita úřadů, hlásí média

Sibiřská tajga v plamenech. Pomoc nabídl i Trump. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sibiřská tajga v plamenech. Pomoc nabídl i Trump. | foto: Reuters

Moskva  Ruští hasiči během posledních čtyřiadvaceti hodin uhasili lesní požáry na ploše téměř 27 000 hektarů. Současně se pokouší uhasit desítky dalších požárů na ploše 85 396 hektarů, zejména na Sibiři a na Čukotce.

Oznámila to v pondělí agentura TASS s odvoláním na údaje od specializované státní agentury Avialesoochrana, zabývající se leteckou ochranou lesů.

V těžko dostupných a vzdálených místech na Sibiři současně podle agentury hoří lesy na ploše 1,2 milionu hektarů, což je plocha větší než Středočeský kraj. Ale tyto požáry se nehasí, protože náklady na hašení by podle úřadů byly vyšší než předpokládané škody.

Dým z požáru zachvátil lesy a přilehlé obydlené části.
Satelitní snímek zasažených oblastí sibiřské tajgy.

Na přelomu července a srpna sibiřská tajga postupně hořela na ploše tří milionů hektarů, což zhruba odpovídá rozloze 40 procent Česka. Pomoc prezidentovi Vladimiru Putinovi tehdy telefonicky nabídl jeho americký protějšek Donald Trump. Dým z požárů dusí i vzdálená města za hranicemi Ruska, ekologové se obávají globálních následků sibiřských požárů, například rychlejšího tání arktického ledu. 

Za příčinu alarmující kalamity média považují pasivitu místních úřadů a nedostatek peněz. Podle ekologů oheň letos zničil lesy na 14,9 milionu hektarů a hrozí, že padne sedm let starý rekord, kdy v Rusku shořelo 18,1 milionu hektarů lesa, což je plocha přesahující dvojnásobek rozlohy České republiky.

ČTK