Středa 31. května 2023, svátek má Kamila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Na Sibiři se zřítilo ruské dopravní letadlo

Svět

  19:17
MOSKVA - Nákladní letadlo An-12 ruské společnosti Moskovija se dnes zřítilo u Čeljabinsku na Sibiři. Devět lidí na palubě pád letounu nepřežilo. Oznámilo to ruské ministerstvo pro mimořádné situace.

"Těla (devítičlenné posádky) se našla na místě pádu letadla," uvedla mluvčí ministerstva Irina Andrianovová. Letoun se podle ní zřítil hned po startu do lesa asi 30 kilometrů od Čeljabinsku, poblíž vsi Roščino. Pád zde však nezpůsobil žádné škody, ani oběti.

Letoun společnosti Moskovija přivezl náklad z Permu v Moskevské oblasti do Čeljabinska, odkud se vracel zpět do Permu. Letoun startoval nadvakrát, poprvé se mu start nepovedl a musel jej opakovat. "Odstartoval v 18:02 moskevského času (16:02 SELČ), avšak po 12 minutách zmizel z radaru," uvedla mluvčí.

Kapitán stroje stačil oznámit, že v kabině vypukl požár; hlásil dým a žádal o povolení opět přistát na letišti, z kterého odstartoval. Na místě zasahují záchranné týmy z čeljabinského letiště, vzdáleného asi 15 kilometrů od místa dopadu stroje. Vznikla také komise, která má vyšetřit příčiny neštěstí.

Společnost Moskovija vznikla v roce 1995, létá hlavně po Rusku a
postsovětských republikách. Antonov An-12 je nákladní letoun poháněný čtyřmi turbovrtulovými motory. Vznikl v 50. letech minulého století, jako sovětský protějšek amerického transportního stroje Lockheed C-130 Hercules. Mezi lety 1957 a 1973 bylo vyrobeno více než 1200 kusů vojenských i civilních verzí. Běžně přepravoval pět členů posádky a 90 vojáků či 20 tun nákladu.

Autor: