Sobota 25. března 2023, svátek má Marián
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Mezi Janovem a Florencií se zřítil silniční most. Jeden řidič je zraněný

Zřícený most nedaleko italské Aully. foto: Reuters

Aktualizováno
Aulla (Itálie) - U severoitalského města Aulla, zhruba v půli cesty mezi Janovem a Florencií, se ve středu zřítil silniční most. Za normálních okolností je to rušná silnice, kvůli karanténním opatřením však doprava prořídla a na mostě byly v tu chvíli jen dvě dodávky, uvedla místní dopravní policie. Jeden ze dvou řidičů je raněný, napsala agentura ANSA. Komunikaci do roku 2018 provozuje státní správce silnic ANAS, který spadá pod státní dráhy Ferrovie dello Stato.
  12:37aktualizováno  16:49

Celý most, dlouhý zhruba 400 metrů, se zřítil z výšky sedm až osm metrů v 10:25 SELČ. Na místo vyrazili hasiči. Jednoho z řidičů přepravila do nemocnice helikoptéra a jeho stav není vážný. Druhý muž, zaměstnanec Telecomu, se z vozu dostal sám a není zraněný. Oba vozy zůstaly na zhroucené vozovce.

„Nejprve rachot a potom zvuk, jako když se sype kamení,“ popisují zřícení mostu obyvatelé přilehlé obce Caprigliola. Podle místních byl také na místě silně cítit plyn. Při zřícení mostu se totiž narušilo i vedení plynu, jehož dodávky společnost Italgas obratem zastavila.

VIDEO: Italská prokuratura poprvé zveřejnila dosud tajné záběry pádu janovského mostu

Deník La Repubblica napsal, že na mostě Albiano Magra se loni na podzim objevila prasklina zvětšená hojnými dešti, které si všimlo také mnoho motoristů. Stavbu 3. listopadu zkontrolovali technici firmy ANAS. Správce silnice vzápětí uvedl, že nehrozí žádné nebezpečí. U kontroly byl přítomen i radní z města Aulla a policisté.

Starosta města Roberto Valettini v posledních měsících společnosti ANAS poslal tři dopisy, v nichž ji informoval o problémech konstrukce. Uvedl v nich mimo jiné, že most o dvou protisměrných jízdních pruzích používají kvůli okolním uzavírkám naložené kamiony. Dokumentaci o listopadové kontrole si od provozovatele silnice si ve středu vyžádala ministryně dopravy Paola De Micheliová.

„Zřícení (mostu) se jen šťastnou náhodou nestalo tragédií - vlivem uzavírek kvůli koronaviru nebyla žádná doprava,“ konstatoval šéf odborů UPI Michele de Pascale. Mělo by podle něj být jasné, že když místní správa hlasitě upozorňuje na naléhavost údržby infrastruktury, není to žádný alarmismus.

„Kolik času bude muset uplynout a kolika tragických neštěstí ještě budeme svědky, než se země začne vážně, kompetentně a s odpovídajícími zdroji zabývat státní infrastrukturou?“ reagoval ligurský zastupitel pro infrastrukturu Giacomo Giampedrone.

V srpnu 2018 se v Janově odehrála podstatně větší tragédie, když se tam zřítil dálniční viadukt. Jedno z nejhorších neštěstí svého druhu v moderních evropských dějinách si tehdy vyžádalo 43 mrtvých.

Autor:

Karamel bez připáleného hrnce? Vyzkoušely jsme Salko Karamel
Karamel bez připáleného hrnce? Vyzkoušely jsme Salko Karamel

V redakci všechny milujeme slaný i sladký karamel, ale jeho příprava se někdy podobá trestu. Karamel se snadno přichytí na dno hrnce a nepomůže ani...

Mohlo by vás zajímat