20. dubna 2018 12:05 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Na Slovensku našli na poli bomby z války, stejně jako v Berlíně zahájili evakuaci

Slovenská policie (ilustrační).  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Slovenská policie (ilustrační). | foto: wikimedia.org/E499.3056

Bratislava  Slovenští policisté našli na poli ve městě Štúrovo na jihu země čtyři funkční letecké bomby z druhé světové války. Policie v pátek také uvedla, že zahájila evakuaci obyvatel jedné z ulic města, ve kterém žije asi 10 tisíc lidí.

Podle policie jde o jeden z největších nálezů bomb v historii Slovenska. Kvůli likvidace bomby z války začala v pátek dopoledne evakuace také v centru Berlína.

Na případ upozornil policii ve čtvrtek náhodný svědek, kterému odběhl pes a který pak našel drobnou munici. Policisté po příchodu na místo zajistili dva ruční granáty a jednu dělostřeleckou střelu. Následně při prohlídce okolí pomoci detektorů kovů našli zmiňované bomby, každou o váze 100 kilogramů.

Slovensko už loni kvůli nálezu munice z války na východě země přistoupilo z bezpečnostních důvodů k lokální evakuaci. Ta ale nebyla v takovém rozsahu jako například nynější evakuace v Berlíně, která by se měla dotknout asi 10 tisíc lidí.

ČTK

TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou
TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou

Tamara Klusová – zpěvačka, autorka knížky, manželka oblíbeného muzikanta, ale hlavně trojnásobná maminka. Jaké bylo její vlastní dětství, kde dobíjí baterky a jaké porody se svými dětmi prožila? To se dozvíte v našem rozhovoru.