Sobota 13. července 2024, svátek má Markéta
 • Premium

  Získejte všechny články
  jen za 89 Kč/měsíc

 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Vykonavatel Kuciakovy vraždy Marček odchází do vězení na 23 let. Jde o mimořádně snížený trest

Obviněný Miroslav Marček v jednací síni specializovaného trestního soudu v Pezinku. foto: ČTK

Aktualizováno
BRATISLAVA/PEZINOK - Vrahovi slovenského novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírové v pondělí soud uložil 23 let vězení. Odsouzený Miroslav Marček už v úvodu procesu na začátku letošního roku přiznal, že dvojici v jejím domě v únoru 2018 zastřelil. Pondělního líčení včetně vyhlášení rozsudku se Marček na vlastní žádost nezúčastnil. Verdikt není pravomocný.
  10:18aktualizováno  16:44

Marček se před soudem přiznal k vraždě Kuciaka a jeho partnerky. Zasáhl jsem ho do hrudi, ji jsem trefil v kuchyni, řekl

Prokurátor, který žádal přísnější trest, oznámil odvolání k nejvyššímu soudu. Podle prokuratury Marček vraždil na objednávku kontroverzního podnikatele Mariana Kočnera, jenž svou vinu v případu odmítl.

Specializovaný trestní soud ve městě Pezinok u Bratislavy Marčekovi vyměřil mimořádně snížený trest, původně mu hrozilo 25 let vězení nebo doživotí. Mírnější trest soud první instance zdůvodnil tím, že obžalovaný se významnou mírou podílel na objasnění trestné činnosti. „Soud vyslal tímto trestem signál, že doznání má význam. Pomáhat orgánům činným v trestním řízení má smysl, a to nejen při těchto zvlášť závažných násilných trestných činech,“ řekla předsedkyně senátu Ružena Sabová.

Vrah novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírové Miroslav Marček u...
V kategorii Aktualita vyhrál Matěj Kalina z News and Media Holding se snímkem s...

Sedmatřicetiletý bývalý voják Marček je druhým z původně pěti obviněných v případu, nad kým soud v nejsledovanějším procesu v novodobých slovenských dějinách vynesl rozsudek. Už loni zprostředkovatel Kuciakovy vraždy Zoltán Andruskó v rámci řízení o uzavření dohody o vině a trestu přistoupil na trest 15 let vězení.

Soud Marčekovi kromě jiného také přikázal zaplatit nemajetkovou újmu rodičům Kuciaka v celkové výši 140.000 eur (3,85 milionu korun) a matce Kušnírové ve výši 70 000 eur (1,93 milionu korun).

Zsuzsovou obžalovanou v kauze Kuciaka soudí i za jiný zločin, měla se podílet na vraždě primátora Hurbanova

Vzhledem k tomu, že Marček přiznal vinu, soud jeho případ vyčlenil k samostatnému projednání a líčení omezil zejména na důkazy důležité pro stanovení výše trestu. Marček se u soudu letos v lednu přiznal nejen k vraždám Kuciaka a Kušnírové, ale také k tomu, že v roce 2016 při loupeži zastřelil podnikatele Petera Molnára v jeho domě. Tato vražda se stala součástí obžaloby v Kuciakově případu.

Prokurátor, podle kterého by bez doznání obžalovaného nebyla vyšetřena vražda Molnára, žádal pro Marčeka vězení v délce 25 let. Obhajoba naopak navrhovala mimořádné snížení trestu pod zmíněnou hranici. Právní zástupce matky Kušnírové se zase vyslovil pro to, aby soud Marčekovi uložil doživotí.

Kdo skutečně zastřelil novináře Kuciaka? K vraždě se přiznal jiný muž, než policie očekávala

Slovenská média připomenula, že ve dřívější výpovědi Marčeka o průběhu Kuciakovy vraždy byly proti zajištěným důkazům rozpory. Policie jako vraha původně označila Marčekova bratrance a dalšího obviněného Tomáše Szabóa. Podle Marčeka mu bývalý policejní vyšetřovatel Szabó při vraždě Kuciaka dělal řidiče a byl s ním i při loupežné vraždě Molnára. Psycholog u soudu připustil možnost, že Marčekova povaha mohla ovlivnit jeho paměť.

Opatření i kvůli koronaviru

Pondělní líčení s Marčekem se uskutečnilo za přísných bezpečnostních opatření i kvůli pandemii choroby Covid-19. Předsedkyně senátu umožnila vstup do budovy soudu jen zástupcům tří slovenských médií včetně veřejnoprávního Rozhlasu a televize Slovenska, který stejně jako portál Aktuality.sk přinesl na svém webu přímý zvukový přenos z líčení.

‚Zapsali se svou krví do dějin.‘ Slovensko si připomíná dvouleté výročí vraždy novináře Kuciaka

Kuciakovu vraždu si podle obžaloby objednal Kočner ze msty za to, že novinář poukazoval na jeho rozsáhlou ekonomickou trestnou činnost. Objednávku reportérovy vraždy podle obžaloby Kočnerova známá a další obžalovaná Alena Zsuzsová předala Andruskóovi, který najal Szabóa, jenž spolupracoval s Marčekem. Kočner, Szabó a Zsuzsová vinu odmítli, proces s nimi by měl pokračovat příští týden.

Vražda investigativního novináře Kuciaka vyvolala na Slovensku největší demonstrace od pádu komunismu v roce 1989 a také politickou krizi, v zájmu jejíhož řešení odstoupil z funkce premiéra šéf sociálních demokratů (Směr-SD) Robert Fico. V čele kabinetu ho nahradil místopředseda Směru-SD Peter Pellegrini, jehož vládu po porážce Ficovy strany v letošních parlamentních volbách vystřídala čtyřčlenná koalice pod vedením premiéra Igora Matoviče.

Souhrn kauzy vražda novináře Kuciaka:

 • Po vraždě slovenského novináře Jána Kuciaka (27) a jeho partnerky Martiny Kušnírové v únoru 2018 obžaloval slovenský prokurátor loni v říjnu po roce a osmi měsících čtveřici obviněnou při vyšetřování případu. Soudní líčení začalo 13. ledna, vrah Miroslav Marček přiznal vinu a dnes mu soud uložil trest vězení na 23 let.
 • Kuciak často psal o případech, které souvisely s kontroverzním podnikatelem Marianem Kočnerem, jenž se dostal do povědomí v roce 1998 v souvislosti s neúspěšným pokusem o převzetí televize Markíza za pomoci pracovníků bezpečnostní služby. Server Aktuality.sk loni v únoru zveřejnil nahrávku Kočnerova rozhovoru s Kuciakem, ve které Kočner 5. září 2017 novináři vyhrožoval. Kuciak proto téhož měsíce podal na podnikatele trestní oznámení.
 • Investigativní reportér Kuciak, který pracoval pro server Aktuality.sk, byl spolu se snoubenkou zastřelen 21. února 2018 ve svém domě ve vesnici Veľká Mača, ale na zločin se přišlo až o několik dnů později. Kušnírová byla zastřelena jedním výstřelem do hlavy, Kuciak dvěma výstřely do srdce. Střelec použil pistoli ráže devět milimetrů.
 • Vražda novináře vyvolala na Slovensku největší demonstrace od pádu komunismu. Na začátku března 2018 celkem 120.000 lidí na shromážděních ve slovenských i českých městech opakovaně protestovalo proti premiérovi Robertu Ficovi a ministrovi vnitra Robertu Kaliňákovi a rovněž proti propojení politiků a mafie. V Bratislavě se sešlo nejvíc lidí od sametové revoluce 1989.
 • Tehdejší prezident Andrej Kiska vyzval k rekonstrukci vlády nebo k předčasným volbám. Demisi podali slovenský ministr kultury Marek Maďarič, ministr vnitra Kaliňák, ke kterému vedly nitky některých korupčních případů, o nichž psal Kuciak, a také premiér Fico. Novým ministerským předsedou jmenoval Kiska 22. března vicepremiéra Petera Pellegriniho.
 • Policie pracovala od začátku vyšetřování s několika motivy, jež souvisely s Kuciakovou prací. Některá podezření, jimiž se novinář zabýval, se týkala vládní strany Směr-sociální demokracie (Směr-SD). Dříve se věnoval také podnikání firem s nejasnou vlastnickou strukturou či podezřením z dotačních podvodů.
 • Text Kuciakova posledního článku byl zveřejněn na konci února 2018. Více než rok připravovaný materiál pojednával o působení kalabrijské odnože italské zločinecké organizace 'Ndranghety na Slovensku a figuroval v něm podnikatel Antonino Vadala, podle Kuciaka s vazbami na stranu Směr-SD. Vadalu poslal loni v říjnu italský soud do vězení na devět let a čtyři měsíce.
 • V září 2018 bylo zatčeno osm osob podezřelých z vraždy a jejímu napomáhání. Z vraždy Kuciaka a Kušnírové bylo nakonec obviněno pět lidí: Miroslav Marček, Tomáš Szabó, Alena Zsuzsová coby druhotná objednavatelka zločinu a Zoltán Andruskó coby zprostředkovatel; z objednání vraždy novináře byl loni v březnu obviněn Kočner.
 • Objednávku Kuciakovy vraždy podle dostupných informací Zsuzsová, která je v médiích označována za osobu blízkou Kočnerovi, předala zprostředkovateli Andruskóovi, který najal bývalého vyšetřovatele Szabóa a bývalého vojáka Marčeka. Policie původně jako vraha označila Szabóa, později se ale ke střelbě přiznal Marček, jenž dříve vystupoval jako vrahův řidič.
 • Loni v říjnu podal prokurátor obžalobu na čtveřici obviněnou při vyšetřování případu. Pátý obviněný Andruskó, který s policií spolupracoval při vyšetřování, uzavřel s prokurátorem dohodu o vině a trestu, na základě které si měl ve vězení původně odpykat deset let. Na pokyn soudu, který měl k tomuto řešení výhrady, Andruskó na konci loňského roku uzavřel novou dohodu s výší trestu 15 let.
 • Letos po zahájení soudního líčení v polovině ledna Andruskó u soudu uvedl, že byl prostředníkem reportérovy vraždy mezi třemi ze čtyř obžalovaných v případu. Marček u soudu přiznal vinu, popsal, jak čin vykonal, a také další okolnosti případu. Dnes ho soud odsoudil k trestu odnětí svobody na 23 let. Soud tak rozhodl v samostatném řízení, které na začátku února oddělil od procesu s dalšími třemi obžalovanými, který bude pokračovat.
 • Bývalý šéf slovenské civilní tajné služby SIS a někdejší novinář Peter Tóth v polovině ledna u soudu řekl, že zorganizoval sledování Kuciaka a dalších reportérů. Zadavatelem podle něj byl Kočner. Ten je už delší dobu ve vazbě kvůli jinému případu, ve kterém čelí spolu s bývalým šéfem soukromé televize Markíza a exministrem hospodářství Pavolem Ruskem obžalobě z falšování směnek v hodnotě zhruba 69 milionů eur (1,7 miliardy Kč). Soudní líčení v této kauze začalo loni v létě.
Autor:

Nejlepší kosmetika na citlivou dětskou pokožku: Tohle musíte mít!
Nejlepší kosmetika na citlivou dětskou pokožku: Tohle musíte mít!

Značka Bübchen existuje už přes 60 let a v německy mluvících zemích je jedničkou mezi výrobci dětské kosmetiky. Stala se favoritem i pro naše...