Čtvrtek 4. března 2021svátek má Stela 11 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Maďarsko hlásí první oběť koronaviru, na Slovensku přibylo 10 nakažených. Rakousko zpřísňuje omezení

Vztažená maďarská vlajka před parlamentem v Budapešti. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vztažená maďarská vlajka před parlamentem v Budapešti. | foto: ČTK/AP

Bratislava  Maďarsko potvrdilo první úmrtí na nákazu novým koronavirem. Obětí je 75letý muž, který zemřel krátce po hospitalizaci s těžkým zápalem plic, informovala agentura MTI. V Maďarsku je zatím potvrzeno 32 případů nemoci COVID-19, kterou způsobuje nový koronavirus. Na Slovensku se potvrdilo dalších deset případů nákazy. Rakousko zavádí přísnější omezení.

Tento týden v Maďarsku také zemřela 99letá žena, která byla ve styku se svou dcerou, u níž byl později zjištěn nový koronavirus. Zesnulá ale není oficiálně vedena jako oběť nemoci COVID-19, protože se testu před svou smrtí nepodrobila.

V barvách maďarské trikolóry je nasvícen Széchenyiho řetězový most v Budapešti.
Maďarský policista kontroluje doklady ukrajinskému dělníkovi, který chce...

Maďarský premiér Viktora Orbán svádí šíření nákazy na cizince. V pátek podle agentury Reuters v rozhlasovém interview řekl, že existuje jasné propojení mezi nelegální migrací a epidemií.

První nakažení v Maďarsku pocházeli převážně z řad studentů lékařských fakult, kde studuje hodně cizinců, a byli to Íránci. Nyní už ale podle agentury Reuters počet nakažených Maďarů (22) předstihl počet infikovaných cizinců (10).

Pellegrini: ‚Nečekejme, že 14 dnů bude stačit.‘

Na Slovensku je potvrzeno další deset případů nakažení novým koronavirem a na Slovensku je tak 54 infikovaných lidí. V televizi TA3 to v neděli řekl slovenský premiér Peter Pellegrini. Očekává přitom, že tyto údaje se do konce víkendu ještě zvýší.

„Do 11:00 nám přibylo deset nových pozitivních případů. Dohromady tak na Slovensku máme 54 lidí s pozitivním výsledkem testů na nový koronavirus,“ řekl Pellegrini, který je nyní pověřen i vedením ministerstva zdravotnictví.

„Nechovejme iluze, že se Slovensko po čtrnácti dnech vrátí do běžného režimu,“ prohlásil mimo jiné premiér, jehož kabinet brzy vystřídá nová, povolební vláda.

Pellegrini nevyloučil, že kabinet na mimořádném zasedání, které svolal na nedělní odpoledne, přijme ještě přísnější opatření k zamezení dalšího šíření koronaviru. „Dnes bude vláda zvažovat, že nařídí uzavřít nejen bary, ale všechny hospody a pohostinství,“ řekl. Restaurace by mohly fungovat jen během doby oběda.

Premiér rovněž v televizi sdělil, že dosluhující ministr financí připravuje balík ekonomických opatření, který bude k dispozici budoucí vládě. Upozornil v této souvislosti, že aktuální situace s koronavirovou pandemií bude mít zásadní dopad na slovenské hospodářství.

Zákazy v Rakousku

Rakousko zavádí nová opatření s cílem zamezit dalšímu šíření nákazy koronavirem. Patří mezi ně například zákaz shromažďování a „masivní omezení“ pohybu na veřejných místech, oznámil v neděli podle agentury APA kancléř Sebastian Kurz. Dolní komora rakouského parlamentu v neděli jednomyslně schválila soubor zákonných opatření ke zvládnutí koronavirové krize v zemi. Odpoledne se čeká souhlas i horní komory.

Od úterý musejí zůstat zavřené všechny restaurace a přístup nebude ani na žádná hřiště či sportoviště. Zakázaná jsou veškerá shromáždění s přítomností více než pěti lidí, upřesnil kancléřský úřad nové, zpřísněné kroky.

„Rakušané jsou vyzýváni, aby se sami izolovali. To znamená, aby udržovali kontakty pouze s lidmi, s nimiž žijí,“ citovala agentura Reuters z prohlášení úřadu.

Mezi nová opatření patří i to, že do země nebude povolen vstup těm návštěvníkům z Británie, Nizozemska, Ruska a Ukrajiny, kteří se nepodrobí dvoutýdenní domácí karanténě nebo nepředloží aktuální zdravotnický certifikát.

Podle zatím posledních údajů poskytnutých ministerstvem zdravotnictví je v Rakousku 800 potvrzených případů koronaviru, který se počátkem roku začal šířit z čínského města Wu-chan. Rakouské úřady registrují jednoho pacienta, jenž podlehl nemoci COVID-19, způsobované koronavirem.

Národní rada, dolní komora parlamentu, v neděli schválila zákony potřebné k překonání nynější krizové situace související s koronavirovou pandemií. Tento soubor zákonných opatření vytváří právní základ pro četná omezení veřejného života i pro poskytování ekonomické pomoci, napsala APA. Odpoledne se očekává, že balík zákonů schválí i Spolková rada, horní komora parlamentu.

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Pražský primátor Zdeněk Hřib. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Pražský primátor Zdeněk Hřib. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Pražský primátor Zdeněk Hřib. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...