Pondělí 13. července 2020svátek má Markéta 8 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Nový maďarsko-slovenský spor. Tentokrát o názvy zastávek

Robert Fico | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Robert Fico | foto: Reuters

BRATISLAVA Na Slovensku se rozhořel spor o to, zda mají být železniční stanice a autobusové zastávky v oblastech s převládající maďarskou menšinu označovány dvojjazyčně. Premiér Robert Fico v této zjitřené atmosféře vyjádřil přání, aby přestalo údajné vydírání menšinovými právy, ať už jde o menšinu romskou, názorovou nebo etnickou.

Strana maďarské koalice (SMK) i umírněná strana Most-Híd Bély Bugára požadují uzákonění dvojjazyčných označení železničních a autobusových zastávek. Strany vyzývají vládu, aby dvojjazyčné tabule zavedla zákonem.

Problém se podle serveru Webnoviny.sk týká zhruba 250 obcí na jihu Slovenska. Na rozdíl od označování začátku a konce obce legislativa nezaručuje dvojjazyčnost u nádraží a zastávek. To chtějí strany hájící práva maďarské menšiny změnit. Bugár řekl, že ztroskotaly i dosavadní rozhovory na toto téma se Slovenskými drahami.

SMK před několika dny zahájila kampaň dvojjazyčného označování nádraží. Předseda strany József Berényi osobně odhalil ceduli s maďarským označením Ekecs na nádraží v Okoči.

V této atmosféře se dnes do menšin ostře pustil premiér Fico v Martině na konferenci ke 150. výročí Matice slovenské. Podle něj se na Slovensku stává zvykem, že menšiny jen natahují ruce, ale odmítají plnit povinnosti vůči státu.

"Toto se musí změnit. Náš nezávislý stát jsme nezakládali přednostně pro menšiny, jakkoli si jich vážíme, ale zejména pro slovenský státoprávní národ. Platí, že stát je národní a společnost občanská. Zvláštní je situace, kdy se všude záměrně do popředí a na úkor státotvorného slovenského národa staví problémy menšin. Jako by na Slovensku ani nežili Slovenky a Slováci," prohlásil Fico.

,

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...