10. října 2018 15:16 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Na Slovensku se zřítilo cvičné armádní letadlo L-39, piloti se stihli katapultovat

V popředí letoun L-39 Albatros. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V popředí letoun L-39 Albatros. | foto: Armáda České republiky, Jan Kouba

Bratislava  Na středním Slovensku se ve středu odpoledne zřítilo cvičné vojenské letadlo L-39. Bez bližších podrobností to uvedla mluvčí ministerstva obrany Danka Capáková. List Denník N s odvoláním na generální štáb armády napsal, že na palubě stroje byli dva piloti, kteří se stihli katapultovat.

Nehoda se stala u města Sliač, kde slovenská armáda provozuje leteckou základnu. Detaily o nehodě ministerstvo obrany nezveřejnilo, bližší informace poskytne podle Capákové později.

Letadlo Aero L-39 Albatros je podzvukovým proudovým letounem, který byl vyvinut v 60. letech v tehdejším Československu. 

Slovenská armáda zaznamenala v minulosti několika leteckých nehod. Například před třemi lety při nehodě armádního vrtulníku na východním Slovensku zahynul pilot. Vůbec nejtragičtější leteckou katastrofou v novodobé historii Slovenska byla v roce 2006 havárie slovenského vojenského letadla An-24 na severovýchodě Maďarska, při které zahynulo 42 lidí.

ČTK