22. června 2016 13:49 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Na Slovensku to vře. Aféra vystavila Ficovu korunnímu princi červenou kartu

Slovenský ministr vnitra Robert Kaliňák. Zatímco krátce po začátku Kaliňákovy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Slovenský ministr vnitra Robert Kaliňák. Zatímco krátce po začátku Kaliňákovy... | foto: ČTK

BRATISLAVA/PRAHA  Krátce před převzetím předsednictví Evropské unie se politická scéna ve většině zemí obvykle uklidňuje, aby vedení osmadvacítky skončilo úspěchem a boj mezi vládou a opozicí začíná zase až po onom půlroce. Na Slovensku ale toto pravidlo neplatí – deset dní před začátkem předsednictví se politici obviňují z korupce a nepříčetnosti.

V pondělí se před komplexem Bonaparte, v němž bydlí premiér Robert Fico, sešli demonstranti, které svolaly opoziční strany Svoboda a Solidarita (SaS) a Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OĽaNO). Dav přišel upozornit na aféru Bašternák – média před časem informovala, že ministr vnitra Robert Kaliňák a někdejší šéf resortu financí a dopravy Ján Počiatek měli dostat peníze od firmy blízké kontroverznímu podnikateli s nemovitostmi Ladislavu Bašternákovi. Ten přitom čelí podezření, že se dopustil daňových podvodů.

Lidé v pondělí večer symbolicky Kaliňákovi, nejbližšímu spojenci Fica, ukázali červenou kartu, na níž byla shrnuta chronologie celé kauzy. Odhady účasti na demonstraci se pohybovaly mezi 1,5 až pěti tisíci lidí podle toho, zda šlo o údaje policie nebo organizátorů mítinku.

Slovenské Hospodárske noviny v úterý navíc napsaly, že i vyplacením 140 tisíc eur v květnu tohoto roku Kaliňákovi mohla firma porušit zákon. V zemi totiž od ledna platí zákon, podle něhož nemůže firma v krizi vyplácet peníze spřízněným osobám. Krizí společnosti se myslí stav, kdy má podnik vyšší závazky než vlastní majetek. A to se v případě B. A. Hausu mělo stát. „Platí, že pokud je společnost v krizi, nemůže za žádných okolností upřednostňovat věřitele nebo svoji finanční krizi prohlubovat,“ řekl slovenským HN právník HMG Advisory Group Ján Gajan.

Na pódiu demonstrace vystoupil šéf SaS Richard Sulík, který vyzval premiéra, aby Kaliňáka odvolal. „Robert Fico tvrdí, že děláme Slovensku hanbu, tu ale dělá on sám,“ citoval opozičního lídra deník Pravda. Sulík také připomněl, že premiér bydlí v bytě, který postavila firma B. A. Haus jen díky daňovým vratkám.

Nepříčetnost a trestní oznámení

Na premiéra slovně zaútočil i další z organizátorů protestu, předseda OĽaNO Igor Matovič. Nelíbí se mu, že si Fico byt v Bašternákově komplexu pronajímá za méně, než je tržní nájemné. Bratislavský komplex Bonaparte ale stavěla firma, v níž Bašternák už více než tři roky nefiguruje.

Premiér už v nedělní televizní diskuzi prohlásil, že se odstěhuje jenom v případě, pokud se prokáže, že majitel jeho bytu porušil zákon. „Nebudu se stěhovat jen proto, že si to přeje pan Matovič,“ řekl s tím, že Matovič „je nepříčetný a že na něj podává žalobu za křivé obvinění“.

Pondělní demonstrace, která se v klidu asi po 30 minutách rozešla, probíhala v napjaté atmosféře. Matovič před jejím začátkem varoval, že ministr vnitra Kaliňák se chystá vyslat na ni své provokatéry a vyvolat násilí. Matovič si pak na obdobné demonstrace na obecním úřadě zarezervoval náměstí na každé pondělí v následujícím půlroce.

Fico stojí za svým ‚korunním princem‘

Zatímco krátce po začátku Kaliňákovy aféry se zdálo, že by Fico mohl ministra odvolat, nyní se za svého „korunního prince“ postavil. „Odmítám politiku nenávisti a mrzí mě, pokud se tato opoziční politika přenáší do ulic, protože, pokud na konci dne dojde k něčemu podobnému jako v Británii, tak za to budou tito nenávistní pánové plně odpovědni,“ citovala Fica agentura ČTK.

Samotný Kaliňák už podle Deníku N odmítá novinářům odpovídat na otázky. Neukáže ani smlouvu o převodu akcií mezi ním a Ladislavem Bašternákem. Ještě ve čtvrtek přitom Kaliňák připouštěl, že smlouvu ukáže. V úterý už to ale neplatilo.

Kaliňák koupil od Bašternáka 16 procent akcií společnosti za 430 tisíc eur (zhruba 11,7 milionu korun) Podpisem smlouvy tak získal nemovitosti v hodnotě minimálně 690 tisíc eur (asi 18,7 milionu korun).

Vystudovaný právník Kaliňák, jenž se před vstupem do politiky specializoval na protimonopolní právo a obchody s nemovitostmi, patří k nejbohatším slovenským politikům. Z přehledu jeho příjmů, který zveřejnila slovenská média, vyplývá, že si během působení v politice vydělal 3,2 milionu eur.

Milan Rokos

Autor

Milan Rokosmilan.rokos@lidovky.czČlánky