Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Na Slovensku vyrostla další kontroverzní zeď oddělující Romy

Svět

  12:20
KOŠICE - Na východním Slovensku vyrostla další kontroverzní zeď, která má oddělit nepřizpůsobivé obyvatele z romských osad od ostatních. Stěnu na vlastní náklady postavili lidé z panelového domu v Michalovcích. Má přinutit obyvatele osady Angi mlyn, aby dům obcházeli, napsal dnes deník Korzár. Podobné zdi vznikly v Michalovcích a dalších slovenských městech již dříve.

Zeď oddělující Romy v obci Ostrovany nedaleko Prešova foto: Lidovky.cz

Nejnovější zeď je dlouhá 25 metrů a má znemožnit především Romům z nedaleké osady, aby si cestu do centra města zkracovali přes sídliště Východ. Místní obyvatelé také podle Korzáru chtějí zabránit znečišťování okolí zmíněného panelového domu. V osadě Angi mlyn žije asi 1800 lidí.

Betonová stěna navazuje na starší zdi, které v místě dalo již dříve vybudovat město. Nově tak vznikla asi půlkilometrová bariéra. Obyvatelé sídliště stavbu přivítali, Romové ji ovšem podle Korzáru kritizují. Stěnu totiž při cestách za nákupy či lékaři musí obejít, což je časově náročnější.

Dříve si Romové krátili cestu přes bytovky, dnes je ale této zkratce konec. "Pomalu nemáme kudy chodit. Chodníky vedou až okolo sídliště, to je ale daleko.., proto jsme chodili mezi bytovkami. ", řekla deníku Sme šestačtyřicetiletá Irean Čičáková.

Romská osada na Slovensku - Košický kraj (Letanovce).

Na východním Slovensku stojí řada podobných stěn, které oddělují osady od obcí či měst. Loni nechala zeď postavit obec Ostrovany nedaleko Prešova. O situaci v Ostrovanech v červnu informovala i americká CNN. Na reportáž CNN se podívejte ZDE.

Vysoký betonový plot také obehnal základní školu, která je v osadě u města Sečovce. Podobné stavby jako segregační kritizovalo vícero romských organizací.

Segregační stavby
Slovenské případy připomínají přes deset let starou kauzu v Ústí nad Labem. V Matiční ulici tehdy vyrostla betonová zeď, která měla vyřešit komplikované soužití místních s romskou komunitou. Stavba byla odstraněna po šesti týdnech na nátlak vlády a po protestech českých i zahraničních ochránců lidských práv, kteří v ní spatřovali projev rasismu.

Osada v Michalovicích na východním Slovensku

Na Slovensku žije podle odhadů v nuzných podmínkách více než 300 tisíc Romů, na přesném počtu se odborníci neshodují. Největší část romské populace obývá zejména východní a jižní Slovensko.

Autoři: ,