23. března 2014 9:13, aktualizováno  11:59 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

V Tatrách zemřel český horolezec, spadl při výstupu bez jištění

Vysoké Tatry, Slovensko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vysoké Tatry, Slovensko | foto: Lidové noviny

BRATISLAVA Český horolezec se v sobotu odpoledne zřítil ze srázu nad Vareškovým plesem ve Vysokých Tatrách. Společně se dvěma přáteli se snažil bez jištění vylézt na Velkou Vareškovou strážnici. Stometrový pád do údolí nepřežil. Pro jednoho z jeho spolulezců musel přiletět vrtulník, neboť se bál sestoupit dolů.

Trojice českých horolezců se bez jištění vypravila na vrchol hory takzvanou Puškášovou stezkou. Ta má podle portálu v horolezecké klasifikaci stupeň 3, tedy středně těžká. Na takovýchto trasách se doporučuje mezijištění, zkušení a trénovaní lezci to mohou zkusit i bez něj. V místě prvního výšvihu však jeden z mužů spadl, o příčině se zatím neví.

Jeho pádu si v údolí nad Vareškovým plesem všimla skupina turistů, kteří jej sledovali z turistického chodníku vedoucího na nedalekou chatu. Zavolali proto na tísňovou linku slovenské horské služby.

Jelikož však byli od místa nehody poměrně daleko, nemohli operátorům sdělit žádné bližší informace o zdravotním stavu postiženého horolezce. Horští záchranáři kontaktovali leteckou záchranku, aby do karového plesa v nadmořské výšce 1834 metrů poslali helikoptéru.

Pro třetího horolezce lezli záchranáři, bez jištění dolů nechtěl

"Po zpětném telefonátu mezi lékařem vrtulníkové záchranné služby a svědky, kteří se mezitím dostali až k postiženému, se záchranáři bohužel dozvěděli smutnou zprávu, že horolezec svůj přibližně 100 metrů dlouhý pád nepřežil," píše slovenská záchranná služba na svých stránkách.

Do terénu proto vyrazili pouze čtyři profesionální záchranáři horské služby společně se dvěma dobrovolníky. Jeden z dvojice Čechů, kteří zůstali na horské stezce, sestoupil do údolí. Druhý se však po nepříjemné zkušenosti bál slézt bez jištění a vrtulník tak nakonec vzlétl.

Jeho práci ovšem znemožnil silný vítr, a tak se za mužem vypravili členové horské služby z údolí. Pomocí lanové techniky jej spustili dolů k ostatním. Tělo zemřelého horolezce převezla horska služba do Starého Smokovce, kde si ho večer převzala slovenská policie a pohřební služba.

Také minulý víkend zahynul ve Vysokých tatrách jeden český turista, kterého zasypala lavina. Stalo se to při sestupu ze sedla Prielom k Zbojnické chatě ve Velké studené dolině.

, Lidovky.cz, ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
JAVA DEVELOPER PRO BACK-END

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 55 000 - 65 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz