29. prosince 2006 10:57 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Na Somálce čeká výjimečný stav

MOGADIŠO Po šesti měsících se podařilo vyhnat somálské vládě za pomoci etiopské armády islamistické bojovníky z hlavního města. Premiér Ali Mohammed Gedi sdělil, že parlament v sobotu vyhlásí výjimečný stav, který bude platit nejméně tři měsíce.

Vláda tvrdí, že ovládá již přes 90 procent území země. V samotné metropoli Mogadišu dnes podle agentur panuje napjatý klid. V bývalé hlavní čtvrti islamistů jsou prý tanky, více než 70 vojenských náklaďáků a stovky především etiopských vojáků. Další příslušníci somálských a etiopských sil se rozmístili po celém městě. "Noc v Mogadišu byla klidná, ale my nevíme, co bude zítra," řekl jeden z místních obyvatel. "Mogadišo je nepředvídatelné město."

"Tato země byla zkoušená anarchií a pro obnovení pořádku potřebujeme tvrdou ruku, zvláště vůči nezávislým milicím," řekl šéf somálského kabinetu krátce poté, co etiopské a somálské vládní síly ve čtvrtek vypudily islámské ozbrojence z Mogadiša.

Jeden z vůdců Svazu islámských soudů arabské televizní stanici Al-Džazíra řekl, že svaz nařídil odsun z Mogadiša, aby zabránil krveprolití v hlavním městě a že jde o taktický krok.

Krátce po odchodu islámských bojovníků propukl v ulicích města chaos. Mnoho bývalých příslušníků islámských milicí svléklo uniformy a vracelo se ke klanům. Bylo slyšet sporadickou střelbu a rabovaly se budovy Svazu islámských soudů a další objekty.

Radikální síly se stahovaly do jihosomálského přístavu Kismayo. Svědci potvrdili přesun nejméně 3000 nejvěrnějších bojovníků svazu, převážně zahraničních válečníků, kteří přišli podpořit svatou válku somálských fundamentalistů proti vládě a Etiopii.
Lidovky.cz

Advantage Consulting, s.r.o.
HR CONSULTANT - DIVIZE ELECTRO

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 23 000 - 30 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz