Pátek 3. dubna 2020svátek má Richard 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Na sporné kyrgyzsko-tádžické hranici se vzájemně kamenovaly davy lidí

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: Jana a Dan Urbanovi

BIŠKEK Na jednom ze sporných míst hranice mezi Kyrgyzstánem a Tádžikistánem se ve středu ráno odehrál další konflikt mezi obyvateli těchto středoasijských států, kteří po sobě házeli kamení. Většímu krveprolití zabránil zásah úřadů obou zemí, přesto nejméně šest lidí, z toho čtyři kyrgyzští vojáci, utrpělo zranění. Dva postižení byli postřeleni. O incidentu informovala místní média.

Střety na kyrgyzsko-tádžickém pomezí jsou časté a nezřídka se při nich střílí, teče krev i umírají lidé. V září například zahynul kyrgyzský pohraničník a oběti na životech si vyžádala i předchozí přestřelka v červenci.

Nejnovější konflikt mezi přibližně osmi desítkami obyvatel Kyrgyzstánu a stovkou lidí z Tádžikistánu propukl kolem 09:30 místního času (04:30 SEČ). Davy se nejprve častovaly slovními urážkami, než přešly k tvrdší argumentaci kamením. Na místo dorazili představitelé místních úřadů i příslušníci pohraničních sil s cílem zabránit krveprolití. 

Kyrgyzská agentura 24.kg nicméně po několika hodinách napsala, že musel být operován kyrgyzský voják, který při incidentu utrpěl střelné zranění. Postřelen byl také jeden člen místní obecní rady. Jiná zranění utrpěli ještě další tři kyrgyzští vojáci a blíže neidentifikovaný civilista.

Od sovětských dob není hranice mezi Kyrgyzstánem a Tádžikistánem přesně vymezená a na mnoha místech prochází obtížně přístupným terénem. Oblast je součástí hustě osídleného, ale chudého Ferganského údolí, které sdílejí Uzbekistán, Kyrgyzstán a Tádžikistán. Kromě hraničních incidentů občas propukají spory o vodu a půdu mezi kyrgyzskými pěstiteli bavlny a tádžickými pastevci dobytka.

Koncem července se kvůli napětí na společných hranicích setkali prezidenti Tádžikistánu a Kyrgyzstánu, od rozpadu SSSR poprvé. Imomali Rachmon a Sooronbaj Žeenbekov si tehdy slíbili, že problémy vyřeší. Vybídli rovněž občany z pohraničních obcí k tomu, aby nepodléhali provokacím.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....