Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Na svatbě roku chyběla nevěsta. Bruno si bral Vincenta

Svět

  7:56
MONTPELLIER - Čtyřicetiletý Vincent Autin a třicetiletý Bruno Boileau si řekli ano a dali si první novomanželský polibek. Na radnici ve francouzském městě Montpellier se ve středu odehrála první svatba gayů v zemi. Francie se tak stala patnáctou zemí, v níž se uskutečnil legální homosexuální sňatek.

Vincent Austin navléká prstýnek Brunovi Boileauovi. foto: ČTK

Ve Francii se uskutečnila první svatba homosexuálů poté, co nedávno přes ostré protesty konzervativců a katolíků začal v zemi platit zákon umožňující osobám stejného pohlaví uzavírat sňatky a adoptovat děti. Své historické "ano" si řekli na radnici v jihofrancouzském městě Montpellier dva muži. Kvůli anonymní telefonické pohrůžce násilím začal podle místních médií obřad o 30 minut později.

VÍCE ZDE:

Čtyřicetiletý Vincent Autin a třicetiletý Bruno Boileau uzavřeli řádné manželství za přítomnosti 500 hostů, desítek francouzských a zahraničních novinářů, ale také početných bezpečnostních sil. Zákon umožňující sňatky gayů a leseb totiž hluboce rozdělil francouzskou společnost a úřady se obávaly násilností, které již provázely některé demonstrace odpůrců zákona.

Sňatek po sedmi letech

Homosexuální pár, který před svatbou žil spolu téměř sedm let, věří, že tento první manželský svazek ukončí napětí v zemi. "Po nenávisti totiž přišel čas mluvit o lásce," řekli snoubenci před obřadem. Ústav Civitas jako platforma katolických konzervativců označil homosexuální sňatky za otevření Pandořiny skříňky, které povede ke "krvesmilným a polygamním" svazkům.

Starostka Montpellier Helene Mandrouxová, která vedla svatební obřad ve velkém sále radnice, prohlásila, že muži a ženy ve Francie konečně přestávají být diskriminováni kvůli své sexuální orientaci.

Prosazení zákona, který staví homosexuální manželství na úroveň manželství heterosexuálního, je označován za nejvýznamnější sociální reformu ve Francii od zrušení trestu smrti v roce 1981. Tento krok patřil mezi sliby socialistického prezidenta Hollandea před jeho loňským zvolením do funkce.

Obrovské demonstrace odpůrců

Konečné schválení zákona 18. května následovalo po měsících tvrdých politických diskusí i největších pravicových demonstracích v ulicích za celá desetiletí. Demonstrace pokračovaly i po přijetí zákona. Skupiny na ochranu lidských práv rovněž zaznamenaly prudký nárůst počtu případů útoků proti homosexuálům po celé Francii.

Podle průzkumu více než polovina Francouzů zákon podporuje. Více než 70 procent se jich domnívá, že protesty by měly skončit. Protestující ale doufají, že i když se jim nepodařilo zákon zablokovat, mohou prostřednictvím demonstrací alespoň zastavit nebo zpomalit přijetí dalších zákonů, které mají například umožnit párům stejného pohlaví asistovanou reprodukci.

ČTĚTE TAKÉ:

Sňatky homosexuálů v roce 2001 jako první schválilo Nizozemsko. Celkem takováto manželství na celostátní úrovni postupně uznalo 15 zemí včetně Francie. Takové sňatky umožňuje také devět států USA a rovněž federální oblast hlavního města Washingtonu.

Česká republika sňatky osob stejného pohlaví neumožňuje, od roku 2006 ale mohou homosexuálové uzavírat takzvaná registrovaná partnerství. To však není plnohodnotným svazkem a má oproti manželství určitá omezení.

Autoři:

Rodiny bez životního pojištění přicházejí o peníze
Rodiny bez životního pojištění přicházejí o peníze

Řada maminek řeší u dětí odřená kolena, škrábance, neštovice nebo třeba záněty středního ucha. Z těchto příhod se děti většinou velmi rychle...