23. ledna 2019 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Na svět přijde další dítě s upravenou DNA. Čínského vědce vyšetřuje policie

Čínksý vědec Che Ťien-kchuej. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čínksý vědec Che Ťien-kchuej. | foto: YOUTUBE

PEKING/PRAHA Čínské úřady začátkem tohoto týdne potvrdily, že se brzy narodí další dítě s upraveným genetickým kódem. Zároveň uvedly, že vědec Che Ťien-kchuej, který tvrdí, že geneticky upravil několik lidských embryí, je policií vyšetřován pro porušení zákona.

Čínský vědec na konci loňského roku šokoval celý svět výrokem, že se mu podařilo změnit genetickou výbavu nedávno narozených dvojčat. Čínské úřady však z jeho práce nadšené nebyly. Hned několik dní po odhalení jeho výzkumu nařídily, aby byly zastaveny veškeré práce jeho lékařského a vědeckého týmu.

Samotný náměstek čínského ministra pro vědu a technologii Sü Nan-pching pak sdělil státní televizi CCTV, že jeho ministerstvo jednoznačně odmítá počínání vědců Che Ťien-kchuejova týmu. Sü označil činnost tohoto týmu za nezákonnou a nepřijatelnou.

V prosinci se pak objevily zprávy, že vědec zodpovědný za výzkum zmizel a spekulovalo se o tom, že byl umístěn do domácího vězení. Podle hongkongského deníku Apple Daily byl genetik dokonce odvezen bezpečnostními složkami přímo z Hongkongu, kde se konala mezinárodní konference, na níž svůj úspěch oznámil. Zároveň již tehdy tvrdil, že se mu změna genetického kódu povedla i u dalšího dítěte.

Vyšetřovatelé provinční vlády tento týden podle deníku The Guardian potvrdili existenci další matky očekávající geneticky modifikované dítě. Uvedly také, že žena teprve čeká na porod. Mezitím první rodička zůstává i s již narozenými dětmi pod dohledem lékařů.

Samotný vědec je v současnosti nadále vyšetřován pro „padělání etické dokumentace“ a „úmyslné vyhýbání dohledu“, uvedla čínská agentura Xinhua, podle níž jde o „závažný prohřešek“ a s vědcem bude „naloženo dle zákona“. 

Vyšetřovatelé tvrdí, že Che soukromě zorganizoval skupinu vědců, která obsahovala i zahraniční zaměstnance, a používal „technologii s nejasným výsledkem a bezpečností“ pro ilegální úpravy genů embryí.

Výzkum pro slávu

Veškeré finanční zdroje prý sehnal sám a výzkum dělal pouze k „získání osobní slávy“, tvrdí úřady. Tu skutečně na nějaký čas získal. Jeho jméno se koncem listopadu loňského roku objevilo v řadě zahraničních i českých médiích. Debata ohledně manipulace s genetickou výbavou lidí totiž získala značný prostor na mezinárodní konferenci o úpravách lidského genomu, která proběhla minulý týden na Hongkongské univerzitě.

Che Ťien-kchuej prezentoval svůj výzkum před stovkami svých kolegů a novinářů. Výsledky jeho práce však neprošly tradičním akademickým procesem, za což sklidil kritiku stejně jako za samotné testování na lidech.

„Pokud se (Che Ťien-kchuej) nezačne zapojovat do klasického vědeckého procesu, bude čím dál tím hůř,“ uvedl pro média profesor pediatrie ze Stanfordské univerzity Matthew Porteus. „Již teď mu hrozí, že se stane vyděděncem,“ varoval Porteus.

Navíc podle vědecké komunity není možné ověřit pravdivost a správnost Ťien-kchuejových tvrzení. Vědec prý podle svých slov již předložil výzkum vědeckému periodiku, neuvedl však jeho název ani datum, kdy budou výsledky práce publikovány.

V prezentaci na konferenci Che vysvětloval, jak využil takzvanou techniku CRISPR/Cas9, která dovoluje výměnu defektního genu. Zaměřil se přitom na receptor CCR5, který umožňuje vstup viru HIV do buňky. V posledních letech vědci totiž zjistili, že mutace CCR5 vede k rezistenci vůči viru HIV či k lepší prognóze po nákaze.

Martin Hampejs

Autor

Martin HampejsMartin.Hampejs@lidovky.czČlánky

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)

Najdete na Lidovky.cz