Neděle 5. února 2023, svátek má Dobromila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Na svobodě, ale těhotné. V zajetí Boko Haram otěhotnělo více než 200 žen.

Svět

  20:51
ABUJA - Z téměř 700 žen a dětí osvobozených za posledních šest dní z rukou radikální islamistické skupiny Boko Haram na severovýchodě Nigérie otěhotnělo během zajetí 214 žen a dívek.

Ženy, které uprchly před Boko Haram, se řadí ve frontě na jídlo v uprchlickém táboře ve městě Ngouboua. foto: Reuters

Nigerijská armáda osvobodila od minulého úterý při postupu pralesem Sambisa, který je prý posledním útočištěm radikálů z Boko Haram, údajně 677 žen a dětí. Radikálové některé z nich v zajetí drželi i více než rok.

Oběti masakru Boko Haram? Vojáci v Nigérii pohřbili stovky těl

Od počátku roku 2014 unesly milice Boko Haram na severovýchodě Nigérie podle organizace Amnesty International nejméně 2 000 žen a dívek. Řada z nich se za své únosce nuceně provdala či skončila jako sexuální otrokyně.

Většinu nyní osvobozených zajatců armáda už předala do rukou nigerijských úřadů v táboře na okraji města Yola na východě země. Těhotné ženy jsou podle UNFPA nyní v péči lékařů, kteří zjišťují, zda je jejich věznitelé při pohlavním styku nenakazili pohlavně přenosnými chorobami.  

Na útěku. Teror Boko Haram vyhnal z domova 800 tisíc dětí

Prales Sambisa

Do pralesa Sambisa, který na území několika severonigerijských států zaujímá rozlohu kolem 60.000 kilometrů čtverečních, se v posledních týdnech po řadě neúspěchů v boji proti jednotkám regionální mise tvořené Nigérií, Nigerem, Kamerunem, Čadem a Beninem stáhla většina bojovníků Boko Haram. Mají tam prý několik základen a táborů.

Příslušníci Boko Haram se na severu Nigérie snaží po vzoru organizace Islámský stát vytvořit vlastní chalífát s přísnými islámskými zákony. Při jejich útocích za posledních šest let zahynulo v Nigérii asi 13.000 lidí, asi tři miliony jich musely opustit své domovy.

Autoři: ,