Úterý 3. srpna 2021, svátek má Miluše
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Na tanker v Džiddě zaútočila loď plná výbušnin, za útokem stojí teroristé

Svět

  8:43aktualizováno  16:24
Džidda - Za nočním výbuchem ropného tankeru BW Rhine kotvícího v přístavu saúdskoarabského města Džidda je teroristický útok. Oznámilo to v pondělí saúdskoarabské ministerstvo energetiky. Podle vládních zdrojů na tanker zaútočila loď naložená výbušninami.
ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Reuters

Vlastník tankeru, společnost Hafnia, původně agentuře Reuters sdělil, že plavidlo zasáhl „vnější zdroj“, který způsobil požár a výbuch.

Nikomu z 22 členů posádky se nic nestalo a požár se podařilo uhasit. „Útok vyvolal menší požár, který záchranné čety úspěšně uhasily. Ve výkladišti (přístavu) nebylo nic poškozeno a útok neovlivnil dodávky,“ uvedl podle saúdskoarabské agentury SPA zástupce ministerstva energetiky.

„BW Rhine byl zasažen z vnějšího zdroje, což způsobilo explozi a následný požár na palubě,“ uvedla Hafnia ve vyjádření.

Úřady podle agentury AFP explozi v distribučním centru saudskoarabského ropného giganta Saudi Aramco zatím nepotvrdily. Monitorovací společnost Dryad Global se sídlem v Londýně uvedla, že exploze nastala ve chvíli, kdy loď shazovala kotvy.

„Je možné, že z plavidla unikla nějaká ropa, což se však nepotvrdilo a přístroje momentálně ukazují, že hladina ropy na palubě je stejná, jako před incidentem,“ pokračovala společnost Hafnia.

Podle agentury AFP by záležitost mohla souviset s konfliktem v Jemenu, kde bojuje vojenská koalice vedená Rijádem proti šíitským rebelům známým jako Húsíové, které podporuje Írán. Ti opakovaně podnikají útoky na saúdskoarabskou ropnou infrastrukturu. V listopadu se například přihlásili k útoku na řecký tanker v přístavu na jihu Saúdské Arábie.

Jemenští povstalci také v listopadu podnikli raketový útok na ropné zařízení Saudi Aramco v Džiddě, po němž tam začal hořet zásobník s pohonnými hmotami. Podobné útoky podle AFP podtrhují zranitelnost ropné infrastruktury Saúdské Arábie, která je největším vývozcem surové ropy na světě.

Jemenský konflikt si od svého vypuknutí v roce 2014 vyžádal už desetitisíce obětí a podle OSN způsobil nejvážnější současnou humanitární krizi na světě.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat