Pátek 31. března 2023, svátek má Kvido
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Na Tchaj-wanu řádí tajfun Morakot, školy a úřady jsou zavřené

Svět

  17:37
TCHAJ-PEJ/PEKING - Na Tchaj-wanu byly uzavřeny školy a úřady kvůli mohutnému tajfunu Morakot, který už způsobil zranění 14 lidem a čtyři osoby jsou pohřešovány. Silný déšť a vítr, jež tajfun doprovázejí, si rovněž vyžádaly zrušení řady leteckých spojů. Miliony lidí zůstaly kvůli živlu doma.

Tajfun doprovází silný déšť a vítr. foto: ČTK

Vichry tajfunu Morakot dosahují v nárazech rychlosti až 180 kilometrů v hodině. Plný úder na východní část tchajwanského území je očekáván dnes večer místního času (odpoledne SELČ). Následně by se měl přehnat přímo přes hustě osídlený sever ostrova, kde se nachází i metropole Tchaj-pej.

Oko tajfunu se odpoledne SELČ pohybovalo asi 60 kilometrů jihovýchodně od ostrova.

Tajfun doprovází silný déšť a vítr.

V některých oblastech napadlo už přes 700 mililitrů srážek. "Počasí se každou chvíli mění a zítra (v sobotu) by liják ještě mohl zesílit. Pokud si vichry zachovají svou sílu, bude to nejhorší den," upozornil Li Čching-an, šéf vládního týmu pro zvládání katastrof.

object width="445" height="364">

V tchajwanském hlavním městě Tchaj-peji bylo kvůli tajfunu zrušeno množství letů do různých asijských destinací a také všechny domácí lety. Na Tchaj-wanu nejezdí ani supermoderní vysokorychlostní železnice a ve dvou hlavních tchajwanských přístavech Kao-siung and Ťi-lung je od čtvrtečního večera přerušen provoz.

Obvykle rušné ulice Tchaj-peje byly dnes převážně prázdné. V tchajwanském okrese Miao-li byly přerušeny dodávky elektrické energie pro asi 25.000 domácností. Ze severu ostrova jsou již hlášeny první menší sesuvy půdy, které se ale zatím obešly bez obětí.

Pobřežní stráž zachránila desítku osob ze tří lodí, které pluly podél nejjižnějšího cípu ostrova. Místní televize odvysílala záběry lehce poškozených budov a chodců bojujících s vichřicí.

V sobotu by měl tajfun, jenž zřejmě nad pevninou zeslábne, dorazit nad pevninskou Čínu. V jihovýchodní Číně již úřady evakuovaly více než 20.000 osob a z moře odvolaly přes 30.000 lodí a člunů. Téměř 8,5 milionu místních obyvatel dostalo na mobilní telefon od úřadů varování před blížící se bouří.

Tajfuny pravidelně zasahují Čínu, Tchaj-wan, Filipíny a Japonsko od srpna až do konce roku. Sílu obvykle nabírají z teplých vod Tichého oceánu nebo Jihočínského moře; nad pevninou pak slábnou. Loni zasáhly Tchaj-wan dva velké tajfuny, z nichž jeden usmrtil 12 lidí.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat