19. července 2019 17:13 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Na tureckého diplomata v Iráku střílel bratr prokurdské poslankyně, vedení strany útok odsoudilo

Turecký ministr obrany Hulusi Akar mluví s důstojníkem na irácko-turecké... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Turecký ministr obrany Hulusi Akar mluví s důstojníkem na irácko-turecké... | foto: AP Photo

IRBÍL (IRÁK)  Příslušníci kurdských úřadů v Iráku identifikovaly jednoho ze střelců, kteří ve středu zabili v metropoli iráckého Kurdistánu Irbílu tři lidi, včetně tureckého diplomata z místního konzulátu.

Na základě informací místních médií i turecké agentury Anadolu byl střelcem turecký Kurd, bratr poslankyně tureckého parlamentu za prokurdskou Lidovou demokratickou stranu (HDP). Vedení této strany v pátek útok odsoudilo a vyzvalo své politické oponenty, aby útok nezneužili k vyvolávání agrese vůči straně.

Podle úřadů iráckého Kurdistánu, které v pátek citoval místní server Rudaw, střílel ve středu na tureckého diplomata v restauraci v Irbílu sedmadvacetiletý Mazlum Dag, narozený v tureckém Diyarbakiru. Policie zveřejnila jeho fotografii a požádala občany, aby ho pomohli dopadnout.

Podle serveru Rudaw byli útočníci v restauraci tři, identitu dvou z nich zatím úřady neznají. Jeden z útočníků, zřejmě Dag, vystřelil na tureckého diplomata, když vstal a šel zaplatit účet za oběd. Trefil ho do hlavy a diplomat na místě zemřel. Další z útočníků zastřelil pak dva irácké Kurdy, zatím není jasné, zda úmyslně, či ve zmatku. Doprovod tureckého diplomata totiž také začal střílet. Všem třem útočníkům se podařilo uniknout.

Kurdští bojovníci při bojích o město Kirkúk
Zneškodnění vozidla sebevražedného teroristy.

Zatím jediný identifikovaný ze tří střelců, Mazlum Dag, je bratrem Dersim Dagové, mladé poslankyně tureckého parlamentu za stranu HDP. Turecká vláda označuje tuto stranu za politické křídlo Strany kurdských pracujících (PKK), což HDP odmítá. PKK, považovaná Ankarou, EU i USA za teroristickou organizaci, vede od 80. let minulého století ozbrojený boj za autonomní Kurdistán a za práva Kurdů v Turecku i dalších oblastech obývaných Kurdy.

V posledních letech skončilo ve vězení několik poslanců HDP, které turecká vláda viní z podpory terorismu kvůli údajnému napojení na PKK. Za mřížemi je několik let i bývalý šéf HDP Selahattin Demirtaş, odsouzena byla i druhá šéfka strany Figen Yüksekdagová.

‚Nedovolíme ale, aby naše poslankyně čelila represím kvůli útoku svého bratra‘

Nové vedení HDP v pátek středeční střelbu v Irbílu odsoudilo a vyjádřilo naději, že se její okolnosti brzy vyšetří. „Nedovolíme ale, aby naše poslankyně čelila represím kvůli útoku svého bratra,“ uvedla dnes také strana v prohlášení. „Snaží se útočit na mírovou politiku HDP ve snaze šířit válku, konflikt a násilí,“ uvedla též strana v prohlášení.

Ke středečnímu útoku se nepřihlásila žádná skupina. Též mluvčí PKK už ve středu odmítl, že by za střelbou v Irbílu stála PKK. Turecká armáda přesto ve čtvrtek letecky zaútočila na kurdské oblasti na severu Iráku, kde působí také PKK. Ta působí hlavně na jihovýchodě Turecka.

„Po odporném útoku v Irbílu jsme zahájili v Kandílu nejrozsáhlejší leteckou operaci a PKK jsme způsobili těžké ztráty,“ uvedl v prohlášení turecký ministr obrany Hulusi Akar. Podle jeho úřadu armáda mířila na „útočiště, zbraně a skrýše teroristů“.

Turecká armáda zahájila operaci proti ozbrojencům z PKK v iráckém pohraničí už koncem května.

ČTK