Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Na účet Kim Čong-una se nikdo smát nebude. KLDR oficiálně zakázala sarkasmus

Svět

  7:00
PCHJONGJANG/PRAHA - Severní Korea zapověděla svým občanům, aby používali sarkastické výrazy v souvislosti se svým vůdcem Kim Čong-unem. Každá, i nepřímá, kritika autoritářské vlády tak byla zakázána. Severokorejci byli od podobného jednání odrazováni na sérii masových setkání vedených funkcionáři po celé zemi.

Smějící se Kim Čong-un. (Ilustrační foto) foto: Twitter / Bored PandaReprofoto

„Jeden z bezpečnostních představitelů zorganizoval mítink, aby varoval lokální obyvatele před potenciálními nepřátelskými akcemi vnitřními rebelujícími elementy,“ uvedl jeden ze zdrojů korejské odnože radia Free Asia pocházející z provincie Čagang. Hlavním poselstvím přednášek podle něj bylo dát najevo, že mají Korejci držet jazyk za zuby.

Také ve vedlejší provincii Rjanggang byla vydána stejná výstraha. Ironická vyjádření typu „To je chyba Ameriky“ vnímají zodpovědní představitelé jako nemístnou kritiku autoritativního režimu.

KLDR provedla dosud nejsilnější jadernou zkoušku. Sklidila kritiku ze všech stran, i z Číny

Právě zvyk pchjongjangského vedení házet všechny problémy na světové mocnosti, ačkoliv je patrné, že za ně může pouze ono samo, vedl občany k zesměšňování Kim Čong-unovy strany.

Mezi „nepřáteli režimu“ koluje také rčení o „hlupákovi, který nevidí okolní svět“. To poukazuje přímo na severokorejského vůdce známého posedlostí uzavřením státu před okolním světem.

Počátek užívání této fráze se údajně vztahuje ke Kimovu odmítnutí účasti na oslavách konce druhé světové války v Rusku a Číně, které bylo uvnitř státu jako šok.

Kim Čong-un se nedávno stal terčem „photoshopujících“ uživatelů internetu.
Jako Voldemort.

Zákaz sarkasmu také reaguje na rozšířené aktivity místního disentu, kdy se začínají objevovat graffiti zesměšňující vůdce. Za poslední týdny se to stalo dvakrát.

Severokorejský režim demonstroval v pátek svou sílu i navenek, když jeho armáda provedla svůj pátý jaderný test, podle expertů dosud nejsilnější. Zkouška prý dokázala, že země je připravena odpovědět na provokace ze strany nepřátel včetně USA.

Krok vzápětí kritizovala Jižní Korea, Spojené státy, Evropská unie, Rusko i Čína, odsoudila jej i Česká republika. Situací se má zabývat Rada bezpečnosti OSN, ozývá se i volání po dalším zpřísnění mezinárodních sankcí vůči severokorejskému režimu.

Autor: