8. července 2016 15:50, aktualizováno  16:06 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Syslil statisíce. Zkorumpovaný náměstek ministra na Ukrajině šokoval tajnou službu

Korupce ve zdravotnictví (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Korupce ve zdravotnictví (ilustrační foto). | foto: Shutterstock

KYJEV Ukrajinská policie ve čtvrtek večer zatkla náměstka ministra zdravotnictví Romana Vasylyšyna kvůli podezření z korupce spočívající ve vymáhání úplatků od lékařů. Oznámila to v pátek kyjevská prokuratura.

Podle prohlášení prokuratury Vasylyšyn zavedl „systém vydírání lékařů“, kteří museli dávat úplatky, aby mohli vykonávat svou lékařskou praxi. Týkalo se to zejména chirurgů v Oleksandrovské nemocnici - náměstkovi ministra platili, aby směli operovat.

„Byli jsme šokováni praxí náměstka ministra zdravotnictví,“ řekl na páteční tiskové konferenci šéf ukrajinské kontrarozvědky (SBU) Vasyl Hrycak. „Při zadržení a domovních prohlídkách jsme zabavili 50 000 dolarů (1,2 milionu korun) a 320 000 hřiven (314 000 korun),“ dodal.

Kyjevská prokuratura na svém facebookovém účtu uvedla, že Vasylyšyn byl zadržen při činu. Žádné podrobnosti o zásahu ale neuvedla.

Vasylyšynovi hrozí v případě prokázání viny až 12 let odnětí svobody.

Jde o prvního vysokého ukrajinského funkcionáře zatčeného kvůli korupci od nástupu nového předsedy vlády Volodymyra Hrojsmana v dubnu letošního roku. „Nikdo zkorumpovaný neunikne trestu. Nedovolím, aby se vytvářely zločinné systémy a okrádali se ukrajinští občané!“ reagoval na Facebooku na případ premiér.

Korupce je vážným problémem Ukrajiny a prozápadní činitelé se dušují, že boj proti tomuto neduhu společnosti je pro ně prioritou.

ČTK

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?