9. prosince 2014 9:32 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Na Ukrajině je vyhlášen den klidu zbraní, chystají se jednání o příměří

po zuby ozbrojený ukrajinský voják hlídkuje nedaleko Luhansku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy po zuby ozbrojený ukrajinský voják hlídkuje nedaleko Luhansku. | foto: Reuters

KYJEV Na východě Ukrajiny začalo v úterý ráno platit příměří, k němuž se minulý týden zavázaly obě bojující strany. Velení ukrajinské armády v ranním prohlášení potvrdilo závazek klidu zbraní, obě strany ale varují, že v případě napadení budou palbu opětovat.

Palba z těžkých zbraní utichla na frontové linii v Donbasu už v noci na úterý. „Předběžná informace shromážděná z měst a obcí Doněcké lidové republiky potvrzuje, že k masivnímu ostřelování ani bombardování v noci nedošlo. I ráno je situace klidná,“ citoval Interfax činitele doněckého „ministerstva obrany“.

Podle ukrajinské Rady národní bezpečnosti a obrany se nicméně ještě v pondělí večer střílelo v okolí Doněcku a města Debalceve. O ztrátách se zprávy z bojišť nezmiňují.

ČTĚTE TAKÉ:

„Den klidu“ vyhlásil minulý čtvrtek ukrajinský prezident Petro Porošenko. Povstalci návrh přivítali a zavázali se klid zbraní dodržovat. Předchozí zastavení palby, dojednané v běloruském Minsku počátkem září, bylo nicméně porušováno prakticky každý den.

Další jednání

Na Donbasu se má sejít kontrolní komise složená se zástupců obou bojujících stran a Ruska. Moskva tvrdí, že ruští generálové zařazení do skupiny fungují výhradně v úloze prostředníků. Výsledkem jednání má být časový harmonogram stažení těžké výzbroje. V dalších krocích se počítá s výměnou zajatců, likvidací minových polí a demilitarizací ochranného pásma mezi jednotkami obou stran. To vše za předpokladu, že obě strany budou zastavení palby dodržovat.

V Minsku se má tento týden sejít takzvaná kontaktní skupina, složená z představitelů Kyjeva, Moskvy a povstaleckých „lidových republik“. Jednání zprostředkují zástupci Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE).

Původně bylo oznámeno, že rozhovory mají být zahájeny už v úterý, podle diplomatických zdrojů agentury TASS byly odloženy pravděpodobně na pátek. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v Moskvě prohlásil, že minská skupina zasedne „v příštích dnech“. Cíl uklidnění situace na Donbasu je podle ruského ministra ale ještě daleko.

Dokud nepřítel nepadne, válka nekončí

Důvodem odkladu minských rozhovorů jsou údajně nejasnosti ohledně přesného programu jednání. Povstalci požadují, aby Kyjev odvolal hospodářskou blokádu Donbasu a obnovil výplatu sociálních dávek a důchodů pro obyvatele povstaleckých území. Nesouhlasí prý rovněž s tím, aby se minských jednání účastnili evropští prostředníci.

Jakoukoli dohodu s Ukrajinci odmítl nepsaný vůdce doněckých separatistů Igor Strelkov. Na webových stránkách agentury Novorossija napsal, že „dokud nepřítel nepadne, válka nekončí“.

Navzdory nové dohodě o příměří pokračovaly podle ukrajinských i ruských médií na Donbasu do poslední chvíle poměrně masivní přesuny vojsk. Podle ukrajinské agentury Unian do Doněcku dorazily v noci dvě roty ruských vojáků a žoldnéřů. Přesun kolony potvrdili i povstalci s tím, že jde o „pravidelnou rotaci“ vzbouřeneckých vojáků v první palebné linii.

Lidovky.cz, ČTK

VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty
VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty

Pudink v hrníčku je klasika, zkuste z něj ale vykouzlit ještě větší dobroty. Co třeba tříbarevnou bábovku, koláčky v zapékací misce anebo dort, kterým okouzlíte na každé dětské oslavě.