17. dubna 2007 17:58 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Na univerzitě zabíjel korejský student

Čo Sung-hu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čo Sung-hu | foto: AFP

BLACKSBURG Na univerzitě ve virginském Blacksburgu zabíjel třiadvacetiletý student z Jižní Koreje Čo Sung-hu. Co přimělo mladíka vytáhnout zbraň a zastřelit 32 svých kolegů, policie zatím netuší.

Vrah na univerzitě studoval a ve Spojených státech pobýval legálně. Bydlel v univerzitním areálu na koleji a byl v posledním ročníku bakalářského studia angličtiny.

Virginská státní policie uvedla, že balistické testy jedné ze dvou nalezených zbraní ukázaly, že byla použita při obou pondělních incidentech na Virginském polytechnickém institutu a státní univerzitě. Výstřely se nejprve ozvaly na jedné z kolejí a asi o dvě hodiny později na jiném konci areálu.

Patrně se tak potvrzuje pondělní tvrzení policie, že střelec byl nejspíš pouze jeden.

"Je jistě důvodné předpokládat, že Čo byl v obou případech střelcem," uvedl Steve Flaherty z virginské policie. Oběti střelce byly objeveny v celkem čtyřech učebnách a na schodištích.
Jeden z bezpečnostních pracovníků pod podmínkou anonymity uvedl, že mladík měl batoh, v němž byly nalezeny i účtenky potvrzující, že jednu ze zbraní koupil v březnu.

V reakci na útok se v USA i ve světě objevily kritické hlasy poukazující na to, že ve Spojených státech si zbraň lze pořídit relativně snadno. Analytici už také uvedli, že je možné čekat, že po této tragédii, která je nejhorším podobným incidentem v amerických dějinách, se opět oživí debata o tom, zda by neměla být zavedena přísnější pravidla pro nákup a držení
střelných zbraní v USA.
Lidovky.cz, ČTK