Pátek 28. února 2020svátek má Lumír 4 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Na velký třesk nedošlo. Změny v Johnsonově vládě ale odhalily sílu jeho poradce

Zvláštní poradce premiéra Borise Johnsona Dominic Cummings. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zvláštní poradce premiéra Borise Johnsona Dominic Cummings. | foto: Reuters

LONDÝN/PRAHA Ještě před měsícem varovala britská média veřejnost, že poradce premiéra Borise Johnsona Dominic Cummings plánuje „revoluční změny“ v rámci kabinetu. Údajně mělo dojít na obnovu až poloviny vlády. Změny byly očekávány s velkým napětím. Měly totiž ukázat, jak velký vliv má na premiéra Cummings. Lakmusovým papírkem měl být osud ministra financí Sajida Javida, kterého Cummings nemá v oblibě.

Boris Johnson ale nakonec provedl jen menší úpravy a na Cummingsovu revoluci nedošlo. Podle deníku The Guardian se Johnson s Cummingsem v posledních týdnech lehce odcizili, poté co dal premiér zelenou projektu vysokorychlostní železnice HS2. Poradce byl dlouhodobě proti projektu, nazýval jej „katastrofálním“. 

Drobné změny ve vládě tak naznačily, že vliv Cummingse slábne. A to obzvláště v momentu, kdy premiér ukončil dopolední propouštění ministrů a Sajid Javid zůstal ve své funkci.

Dominic Cummings odchází ze svého domova v Londýně.

Dominic Cummings odchází ze svého domova v Londýně.

Několik hlav ale přece jen padlo. Jako první byl propuštěn ministr pro záležitosti Severního Irska Julian Smith, následovali jej ministr spravedlnosti Geoffrey Cox, ministryně průmyslu Andrea Leadsomová, ministryně bydlení a plánování Esther McVeyová, ministr pro univerzity, vědu a výzkum Chris Skidmore a ministryně životního prostředí Theresa Villiersová.

Komentátorka deníku The Guardian Helen Piddová ke změnám uvedla, že premiér „rozhodně neodměňuje talent.“ „Podívejte na to, čeho dosáhl Julian Smith v Severním Irsku – jeho odměnou je vyhazov. Loajalita se zdá být ceněná nade vše,“ napsala Piddová.

Smithovu práci oceňovali i irští sousedé. Irský premiér Leo Varadkar jej dokonce nazval „jedním z nejlepších britských politiků všech dob.“

„Za 8 měsíců v roli ministra jsi, Juliane, pomohl obnově dělby moci ve Stormontu (severoirském parlamentu), zajistil dohodu, která zabránila pevné hranici, plus rovnost sňatků,“ děkoval Varadkar Smithovi na Twitteru.

Rezignační šok

Největší překvapení ale přišlo odpoledne. Ministr financí Sajid Javid sice nebyl vyhozen, ale podal rezignaci. Ukázalo se totiž, že za to, aby mohl zůstat ve funkci, po něm premiér požadoval, aby propustil všechny své poradce.

„Skončil s prací ministra financí. Premiér chtěl, aby vyhodil všechny poradce a nahradil je poradci z Downing Street 10, aby byli všichni jeden tým. Ministr řekl, že tyto podmínky by nepřijal žádný ministr s troškou úcty k sobě,“ uvedl podle deníku The Guardian zdroj blízký Javidovi.

Hlavním problémem bylo podle médií především to, že by mu nové lidi vybírala Downing Street pod vedením Dominica Cummingse.

Jejich spory byly dlouhodobě veřejným tajemstvím a podle nejmenovaného zdroje BBC byli doslova „na nože.“ Cummigsovi se například nelíbilo, že ministr šel dlouhodobě proti jeho záměrům (například u projektu HS2). „Jejich vztah byl nenávratně narušen,“ jak napsal deník Financial Times v srpnu loňského roku, kdy Cummings nechal vyhodit Javidovu mluvčí Soniu Khanovou, aniž by krok s ministrem probral.

Sajid Javid byl jmenován 30.4.2018 na pozici britského ministra vnitra.

Sajid Javid byl v pozici britského ministra financí jen 204 dní.

Cummings mluvčí obvinil z úmyslného vypouštění informací, což Khanová popřela. Na setkání v Downing Street pak odmítla poradci ukázat obsah svého telefonu a ten ji tak nechal vyvést policií.

Spory existovaly také kvůli rozdílnému přístupu ministra a Downing Street 10 k samotnému rozpočtu. Javid se chtěl držet striktní fiskální politiky, zatímco premiérův poradce požadoval méně omezení v utrácení.

„Dlouhodobé hádky tak skončily rozhodnutím premiéra. Downing Street si zařídila větší politickou kontrolu nad řízením ministerstva financí,“ napsal deník The Guardian. A vliv Cummingse se tak projevil jinak, než média očekávala.

Na Javidovo místo nastoupí dosavadní Javidův náměstek Rishi Sunak. Nebude mít však jednoduchý začátek – bude mít totiž jen čtyři týdny na sestavení nového rozpočtu.

Martin Hampejs

Autor

Martin HampejsMartin.Hampejs@lidovky.czČlánky
Premium

Která auta jsou skutečně bezpečná? Crash testy versus realita

Folksam je na trhu od roku 1908 a patří k největším švédským pojišťovnám. Od... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Setkáváme se s názory, že auta jsou navrhována tak, aby dosáhla dobrých výsledků v nárazových testech. Díky Folksamu...

Premium

Trend u rozvodů: čím dál více dětí končí ve střídavé péči

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Neustálé pendlování mezi dvěma domácnostmi dětem škodí, varují odborníci. Ve střídavé péči je v Česku stále více dětí....

Premium

Když je střílečka povinná. Hraju hry a platí mě za to, říká člen týmu Brute

Filip Dolenský, profesionální hráč počítačových her | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Má k dispozici fitness trenéra, mentálního kouče, psychologa a ve škole individuální studijní plán. Tedy servis...