Středa 28. října 2020Den vzniku samostatného československého státu 11 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Silná sněhová bouře přemohla státníky. Merkelová odložila cestu za Trumpem

Angela Merkelová na tiskové konferenci CDU. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Angela Merkelová na tiskové konferenci CDU. | foto: Reuters

NEW YORK/BERLÍN Německá kancléřka Angela Merkelová odložila kvůli špatnému počasí na východě USA cestu do Washingtonu, kde se měla v úterý setkat s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. K východnímu pobřeží Spojených států se rychle blíží silná bouře, podle meteorologů jeden z posledních pozdravů letošní zimy. Letiště ve velkých pobřežních městech už ohlásila zrušení tisíců letů, ve školách se v úterý nebude učit a energetici varují před rozsáhlými výpadky v dodávkách elektřiny.

Kancléřka to v pondělí večer o zrušení cesty řekla novinářům krátce předtím, než měla původně za oceán odletět. Bílý dům posléze informoval, že schůzka byla přeložena na pátek. Půjde o první osobní jednání Merkelové a Trumpa.

„Cesta je (pro dnešek) zrušena,“ řekla novinářům Merkelová. Podle agentury DPA dodala, že před špatným počasím ji varoval telefonicky sám Trump. Ten o blížící se silné bouři informoval i na svém twitterovém účtu. „Všichni na východním pobřeží buďte opatrní a sledujte místní úřady, protože se blíží silná bouře,“ napsal v pondělíTrump.

Angela Merkelová na tiskové konferenci CDU.
Německá kancléřka Anela Merkelová při projevu na sjezdu CDU, který ji má zvolit...

Mluvčí Bílého domu Sean Spicer posléze oznámil, že schůzka původně plánovaná na úterý se překládá na pátek. Již dříve média informovala, že oba státníci mají probírat řadu témat - od Sýrie přes vztahy s Ruskem a Čínou až po vzájemnou obchodní bilanci.

V Německu i dalších evropských zemích se po volbě Trumpa americkým prezidentem objevily obavy o další osud spojenectví, mimo jiné kvůli některým výrokům nového šéfa Bílého domu na adresu Severoatlantické aliance (NATO) nebo obchodních vztahů. Konkrétně na adresu Merkelové se Trump velmi kriticky vyjádřil ve vztahu k její vstřícné uprchlické politice.

„Opravdová výzva“

Živel má zasáhnout části států Pensylvánie, New Jersey, New York a Connecticut. Do středečního rána místního času by mohlo napadnout až 60 centimetrů sněhu a teploty by mohly klesnout až o 30 stupňů oproti obvyklým hodnotám z poloviny března. Varování meteorologů se týká území, kde žije 50 milionů lidí.

Newyorský starosta Bill de Blasio vyzval obyvatele města, aby bouři brali vážně. „Příští den nebo dva budou opravdovou výzvou,“ řekl novinářům. Zima byla přitom letos na východě USA mírná, v New Yorku i Washingtonu příděl sněhu zaostal za normou.

Bouře má vrcholit v úterý, kdy například v Bostonu očekávají 30 centimetrů sněhu, který by mohl na město napadat během tří hodin. Rychlost větru má dosahovat až 100 kilometrů za hodinu, kromě výpadků proudu se očekávají i místní záplavy. V některých městech včetně New Yorku v úterý zůstanou školy zavřené, odložena byla soudní jednání a na letištích jsou k posypu připraveny tisíce tun soli.

Už předem ale správa letišť na východním pobřeží preventivně zrušila téměř 4000 letů. Největší problémy se očekávají na frekventovaném letišti Newark u New Yorku a na mezinárodním letišti v Bostonu. Živel naopak neovlivní obchodování na burze - provoz na Wall Street zůstane nepřerušen, kvůli počasí se prý naposledy zastavil v roce 1996.

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....