7. listopadu 2018 20:46 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Na východě Sýrie bylo od pondělí zabito 65 islamistů, při posledním náletu dokonce 20

(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy (ilustrační snímek) | foto: Reuters

Damašek Nejméně 20 radikálů z teroristické organizace Islámský stát (IS) bylo ve středu večer zabito na východě Sýrie při náletech mezinárodní koalice vedené Washingtonem. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na Syrskou organizaci pro lidská práva (SOHR), která situaci ve válkou zmítané zemi sleduje pomocí sítě informátorů z Londýna. Od pondělí bylo podle SOHR na východě Sýrie zabito nejméně 65 džihádistů z IS.

Cílem středečních leteckých úderů byli bojovníci IS, kteří zahájili útok na ropné pole Al-Tanak, které leží nedaleko vesnice Hadžín ve východosyrské provincii Dajr az-Zaur. Ropné pole podle SOHR využívají jako pozemní základnu takzvané Syrské demokratické síly (SDF), což jsou arabsko-kurdští spojenci mezinárodní koalice. Aliance SDF však na konci října oznámila přerušení svých operací proti IS kvůli tureckému bombardování kurdských pozic na severu Sýrie.

Organizace sledující vývoj situace v Sýrii ve středu rovněž oznámila, že od pondělí bylo zabito nejméně 65 džihádistů, většinou při vzdušných úderech mezinárodní koalice.

V sobotu SOHR informovala, že při náletech mezinárodní koalice na lokality Hadžín, Súsa a aš-Šafá na východě Sýrie zahynulo kromě devíti islamistů z IS přinejmenším 14 civilistů.

Teroristická organizace IS od loňska pozbyla většinu území, kterou obsadila v Iráku i v Sýrii. V Sýrii dočasně ovládala až polovinu země, v Iráku třetinu. V současnosti působí na hranici obou zemí a její zbytky jsou právě v provincii Dajr az-Zaur, u irácké hranice. Podle aktuálních odhadů mezinárodní koalice vedené Spojenými státy se v okolí Hadžínu zdržuje asi 2000 bojovníků IS.

ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
ADMINISTRATIVNÍ PRACOVNÍK OBCHODNÍHO ODDĚLENÍ

Advantage Consulting, s.r.o.
Pardubický kraj, Olomoucký kraj
nabízený plat: 23 000 - 28 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz