Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Demisi a referendum! naléhají ozbrojení separatisté na Kyjev

Svět

  11:34aktualizováno  13:37
KYJEV - Žádné známky uvolnění nejsou patrné na východě Ukrajiny, kde už přes týden ovládají proruští radikálové administrativní objekty ve víc než deseti městech. Přestože závěrečný dokument ze čtvrteční ženevské konference o Ukrajině hovoří o nezbytnosti mírového řešení krize a vyklizení okupovaných budov, agresivně naladěné skupiny ozbrojenců se svých pozic nevzdávají.

Ukrajinští vojáci v Mariupolu. foto: ČTK

Separatisté na východě Ukrajiny v pátek čtvrteční ženevská ujednání fakticky odmítli. Představitel hlavní bašty proruských vzbouřenců, samozvané Doněcké lidové republiky, prohlásil, že okupované objekty povstalci vyklidí až po demisi kyjevské vlády.

Pryč s Jaceňukem a Turčynovem!

"Obsazené objekty by měl vyklidit každý, tedy i (premiér Arsenij) Jaceňuk a (úřadující prezident Oleksandr) Turčynov," řekl novinářům "lidový gubernátor" Doněcké oblasti Denis Pušilin. Novou ukrajinskou vládu podle něj ruskojazyčné regiony neuznávají a žádají referendum o sebeurčení.

ČTĚTE TAKÉ:

Ve snaze realizovat ženevské úmluvy ukrajinská vláda vypracovala návrh zákona o amnestii. Vztahovala by se na osoby, které dobrovolně odevzdají nezákonně získané zbraně a vyklidí okupované objekty. Jaceňuk v pátek  v parlamentu vyjádřil naději, že zákon bude v co nejkratší době schválen.

Komando vypnulo ruské televize

Velikonoční klid?

Ukrajinská tajná služba SBU oznámila, že po dobu velikonočních svátků "aktivní fázi protiteroristické operace" na východě Ukrajiny pozastavuje. Pravoslavné Velikonoce se řídí starým juliánským kalendářem a slaví se většinou o týden později než Velikonoce katolické. Metodika určování jejich začátku je ale v obou církvích odlišná, a tak rozdíl v datech Velikonoc není stálý. Letos dokonce Velikonoce slaví obě velká křesťanská náboženství ve stejné době.

Podle ukrajinských pohraničníků se liberálnější velikonoční režim zavádí i na hraničních přechodech s Ruskem, které Kyjev ve čtvrtek zablokoval pro držitele ruských pasů starší 16 let.

Komando ukrajinské tajné služby SBU v pátek v Kramatorsku vytlačilo z místního radiotelekomunikačního centra separatisty a obsadilo televizní vysílací věž. Vzbouřenci se vysílacího zařízení zmocnili ve čtvrtek a zprovoznili dříve vypnutý příjem ruských televizních kanálů. Po pátečním zásahu SBU bylo ruské vysílání znovu vypnuto, oznámil list Ukrajinska pravda.

Boj o televizní signál se rozpoutal i v Charkově, kde na televizní věž zaútočila skupina neznámých ozbrojenců. Podle mluvčí SBU Maryny Ostapenkové se situace v Charkově rychle mění, útočníci odpojili výsilač od elektrické rozvodny a opakovaně se pokoušejí ho obsadit.

Zatykač na Janukovyče

Z podnětu SBU byl na Ukrajině vydán zatykač na Alexandra Janukovyče, syna svrženého prezidenta. Muž, jehož jmění se odhaduje na půl miliardy dolarů, je od února stíhán za padělání dokumentů a podvody. Hrozí mu až pět let vězení.

Syn Viktora Janukovyče je podle dostupných informací vlastníkem řady bank, energetických firem a těžebních společností. Kromě Ukrajiny údajně podniká i ve Švýcarsku a Nizozemsku. Ke svému majetku podle ukrajinských vyšetřovatelů přišel zejména díky politickému vlivu svého otce.

Samotného exprezidenta ukrajinská generální prokuratura obvinila z terorismu. Spolu s bývalým šéfem tajné služby SBU Oleksandrem Jakymenkem a exministrem vnitra Vitalijem Zacharčenkem měl Janukovyč vytvořit "teroristickou organizaci", která je odpovědná za únorovou střelbu do demonstrantů v Kyjevě. Janukovyč a Zacharčenko už jsou stíháni za vraždu, po novém obvinění by mohli být odsouzeni až k 15 letům vězení.

Všichni tři politici jsou mimo dosah ukrajinské spravedlnosti. Janukovyč se uchýlil do Ruska, žije pravděpodobně v Rostově na Donu. Moskva ho stále považuje za ukrajinského prezidenta, na něhož se vztahuje imunita, a odmítá ho do Kyjeva vydat.

Zbrojení

SBU v pátek oznámila, že ve vlaku vypraveném z krymského Simferopolu byla při celní prohlídce v ukrajinském Melitopolu objevena zásilka munice. Pohraničníci našli v jednom z vagónu několik stovek nábojů, střelný prach a roznětky. Munici se na Ukrajinu podle SBU pokoušeli propašovat dva ukrajinští průvodčí. V obci Slovjanoserbka v Oděské oblasti byly v noci na pátek v jiném vlaku nalezeny trhaviny, dělobuchy a granáty.

ČTĚTE TAKÉ:

Na Krym podle agentury Unian ve čtvrtek ruská letadla dopravila ozbrojence bez hodnostního označení, kteří mají být nasazeni k vyvolávání nepokojů na východě Ukrajiny. Příštím terčem se údajně stane Záporožská oblast. Ozbrojenci prý dostali k dispozici autobusy se záporožskou poznávací značkou a vyrazili na sever. Záporožská oblast leží na jihovýchodě Ukrajiny a její hranice jsou od Krymu vzdáleny jen asi sto kilometrů.

Alexandr Janukovyč

Syn Viktora Janukovyče je podle dostupných informací vlastníkem řady bank, energetických firem a těžebních společností. Kromě Ukrajiny údajně podniká i ve Švýcarsku a Nizozemsku. Ke svému majetku podle ukrajinských vyšetřovatelů přišel zejména díky politickému vlivu svého otce.

Z podnětu SBU byl na Ukrajině vydán zatykač na Alexandra Janukovyče, syna svrženého prezidenta. Muž, jehož jmění se odhaduje na půl miliardy dolarů, je od února stíhán za padělání dokumentů a podvody. Hrozí mu až pět let vězení.

Vzbouřenci si kladou podmínky

Ruská agentura Interfax zveřejnila rozhovor s jedním z vůdců doněckých separatistů Sergejem Cyplakovem. Proruský aktivista v reakci na čtvrteční ženevské jednání o ukrajinské krizi vyjmenoval podmínky, které si radikálové na východě Ukrajiny kladou pro složení zbraní a vyklizení obsazených budov. Odzbrojení nelegálních skupin a vyklizení okupovaných objektů požaduje závěrečný dokument ženevské schůzky.

Cyplakov prohlásil, že tyto kroky jsou radikálové ochotni učinit, ale mají své podmínky. Vláda podle něj musí osvobodit politické vězně a zastavit pronásledování proruské opozice. Zbraně musejí podle Cyplakova složit i ultrapravicoví radikálové z Pravého sektoru. Vláda musí zajistit, že se vnitřní správní uspořádání Ukrajiny změní cestou referenda. Cyplakov zároveň vyjádřil pochyby, že prozápadní kabinet se k takovým krokům odhodlá.

Proruský aktivista a vlajka samozvané Doněcké lidové republiky.

Autoři: ,