31. ledna 2017 12:37 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Na východě Ukrajiny znovu umírali lidé. Podle Moskvy Kyjev nechce mír

Ukrajinští vojáci. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ukrajinští vojáci. | foto: Reuters

KYJEV/MOSKVA Boje u města Avdijivka na východě Ukrajiny pokračovaly s velkou intenzitou v noci na úterý a neustaly ani v úterý dopoledne. Podle informací vládních sil i povstalců si na obou stranách vyžádaly další mrtvé a zraněné. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov obvinil Kyjev, že v pondělí útočily jeho síly a že je to důkaz neochoty plnit minské dohody.

Stejně jako doposud se vládní jednotky a proruští separatisté z vyprovokování bojů u Avdijivky, které vypukly v neděli a pokračovaly celé pondělí, obviňují navzájem. Podle jedněch i druhých zaútočil nepřítel. Peskov dnes tvrdil, že Moskva má „spolehlivé údaje“ o tom, že v pondělí útočily ukrajinské dobrovolnické oddíly za „podpory i účasti“ ukrajinských ozbrojených sil. Podrobněji se k tomu nechtěl vyjadřovat, nicméně prohlásil, že je zřejmé, že Kyjev nechce plnit dohody.

„Takové agresivní aktivity (...) z našeho hlediska jasně svědčí o neochotě ukrajinského vedení a ukrajinského prezidenta Petra Porošenka plnit minské dohody,“ citovala mluvčího ruského prezidenta Vladimira Putina agentura TASS.

Podle informací z pondělního večera si boje u Avdijivky vyžádaly za 48 hodin nejméně 11 mrtvých. Agentura Ukrinform v úterý napsala, že armáda má další tři mrtvé vojáky a 20 zraněných. Separatisté zase informovali o čtyřech zabitých bojovnících. Obě strany se zmiňují i o mrtvých civilistech, počty ale neuvádějí.

Kvůli intenzivní palbě ze zbraní, které měly být již dávno stažené daleko od frontové line, jako jsou děla, tanky či raketomety, přišla podle ukrajinských médií Avdijivka o dodávky elektřiny, tepla i vody. Úřady sdělily, že jsou připraveny evakuovat z ohrožených částí města asi 8000 obyvatel.

Dělostřelecká palba také zničila rozvodné zařízení uhelného dolu Zasjaďko, což mělo za následek výpadek proudu. Pod zemí tak uvízlo 203 horníků, které bude nutné dostat ven ručně.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz