22. května 2010 13:46 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Na výstavě Expo v Číně přivítali Clintonovou jako hvězdu

Hillary Clintonová na výstavě EXPO 2010 v Šanghaji | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hillary Clintonová na výstavě EXPO 2010 v Šanghaji | foto: ČTK/AP

PEKING Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová si na dnešní den pobytu v Číně nenaplánovala žádná oficiální politická jednání, zaměřila se jen na světovou výstavu Expo v Šanghaji v rámci své snahy mít při zahraničních cestách styk i s veřejností.

"Vztahy mezi vládami jsou velmi důležité, ale vztahy mezi lidmi jsou nezbytnými základy diplomacie," vysvětlila ministryně podle agentury AFP svému doprovodu z Komunistické strany Číny.

Clintonovou přivítali pracovníci a návštěvníci čínského pavilonu na výstavě Expo jako hvězdu, napsala AFP. Politička stiskla mnoho natažených rukou a lidé ji neustále fotografovali. Podobné to bylo i v jiných pavilonech.

V americkém pavilonu se Clintonová oblékla do modrého pláště v barvě maskotů výstavy a bavila se tím, že dělala průvodce pavilonem přítomným asi 500 lidem, kterými byli hlavně Číňané. "Světová výstava je příležitostí pro čínský lid lépe pochopit zbytek světa a pro zbytek světa lépe pochopit Čínu," prohlásila šéfka americké diplomacie, která přiletěla do Číny z Japonska a odtud odletí do Jižní Koreje.

Hillary Clintonová na výstavě EXPO 2010 v Šanghaji

Jednání s čínskými představiteli má na programu v neděli a podle komentářů nebudou jednoduchá. Půjde například o sankce proti Íránu, o potopení jihokorejského lodi severokorejským torpédem a o posouzení bilaterálních vztahů obou ekonomických a vojenských velmocí.

V pondělí a v úterý se Clintonová zúčastní spolu s americkým ministrem financí Timothy Geithnerem druhého kola americko-čínského strategického a ekonomického dialogu, jehož první kolo se konalo loni. A tento dialog také není bez rozporů, napsala agentura AFP.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz