Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Na zbídačený Nepál udeřilo další zemětřesení: desítky mrtvých, Češi v pořádku

Svět

  9:25aktualizováno  17:12
KÁTHMÁNDÚ - Nepál v úterý postihlo další mohutné zemětřesení, jehož síla podle amerického geologického ústavu USGS dosáhla 7,4 stupně. Živelná katastrofa si vyžádala desítky mrtvých a nejméně tisíc zraněných. Země se přitom stále vzpamatovává z ničivých otřesů půdy z 25. dubna, které zabily 8046 lidí a 18 000 zranily. Český záchranářský tým, který v zemi po dubnové katastrofě pomáhá, je v pořádku a čeká další příliv zraněných.

Nepálská armády troskách rodinného domu v Bhaktapúru. foto: Reuters

Podle prvních zpráv způsobilo úterní zemětřesení škody v nepálském městě Čautará východně od metropole Káthmándú. Humanitární pracovníci z místa sdělili, že v obci se zřítilo několik domů. Hlášeno je podle aktuální bilance přes 60 mrtvých, nejméně tisíc dalších lidí bylo údajně zraněna a hospitalizována. Oběti hlásí rovněž sousední Indie a Čína.

Nikdy nevíte, kdy přijde další otřes, říká Češka z epicentra katastrofy v Nepálu

„Spadlé budovy v Čautaře... Z budov vynášena mrtvá těla,“ napsala na Twitteru Mezinárodní organizace pro migraci, která má po dubnové přírodní katastrofě ve městě svůj tým. Čautará se nachází v okrese Sindhupálčauk, kde bylo podle agentury Reuters při dubnovém zemětřesení registrováno nejvíce mrtvých. V úterý postihly tento region také tři velké sesuvy půdy, které zranily dvanáct lidí, oznámily místní úřady.

Americký geologický ústav USGS původně stanovil sílu úterního zemětřesení na 7,1 stupně, později ale tento údaj zvýšil na 7,4 stupně. Otřesy vycházely z hloubky 18,5 kilometru a jejich epicentrum bylo podle USGS blízko základního horolezeckého tábora u nejvyšší hory světa Mount Everestu.

Pohřešovaní Češi jsou v pořádku

  • Všech dvacet Čechů původně pohřešovaných po úterním novém zemětřesení v Nepálu je v pořádku. ČTK to řekl velvyslanec České republiky v indickém Dillí Miloslav Stašek.
  • V pořádku jsou podle něj také všichni Češi v Indii, kterou zemětřesení rovněž zasáhlo.

Agentura AP uvedla, že epicentrum leželo v izolované oblasti přírodního parku mezi metropolí Káthmándú a Mount Everestem, nedaleko hranic Nepálu a Číny. Agentura AFP napsala, že epicentrum se nacházelo 83 kilometrů východně od Káthmándú. Dubnové otřesy měly sílu 7,8 stupně a vycházely z hloubky 15 kilometrů.

Panika v Káthmándú

Úterní záchvěvy půdy, které udeřily ve 12:35 místního času (08:50 SELČ), způsobily v Káthmándú paniku a lidé zde vybíhali ze svých domovů do ulic, uvedla agentura Reuters. Prodavači urychleně zavřeli obchody, rozsah škod však zatím není známý.  „Všichni jsme vyběhli ven na ulici a hledali bezpečí na otevřeném prostranství jednoho náměstí, lidé křičeli o pomoc. Všechno se třáslo, budovy se hýbaly,“ popsala v tiskové zprávě z Nepálu Karin Slováková, terénní pracovnice humanitární organizace Magna Děti v tísni.

Otřesy byly prý citelné až v indickém hlavním městě Dillí, kde se na více než minutu rozhoupaly budovy; i zde se místní obyvatelé hrnuli v obavách ven.

V Nepálu po předchozím zemětřesení pomáhá řada zahraničních týmů, mezi nimi i čeští lékaři, zdravotní sestry a hasiči. Mluvčí českých hasičů Nicole Zaoralová řekla, že dnešní otřes byl velmi silný, ale český tým je v pořádku a očekává další příliv zraněných. Do dnešních 14:00 SELČ ošetřil 26 pacientů. Po průzkumu v blízkosti základny a města Melamči odtud čeští záchranáři transportovali pacientku s poraněním bederní páteře.

Česko chce v noci na sobotu vyslat do Nepálu další letadlo, které do země dopraví zdravotnický materiál. Zpět by pak mělo letoun podle původních plánů přepravit záchranářský tým, který v Nepálu působí dva týdny. Po úterních otřesech se ale nejspíš bude jednat o tom, zda záchranáři ještě na místě nezůstanou.

Epicentrum zemětřesení se nacházelo západně od základního tábora u Mount Everestu, který byl evakuován poté, co zde lavina utržená při otřesech 25. dubna usmrtila 18 horolezců. Nepálské úřady oficiálně Everest pro výpravy neuzavřely, vzhledem k neprůchodnosti trasy na vrchol po lavinových sesuvech ale letošní sezona na této hoře podle horolezců skončila.

UTRPENÍ NEPÁLU

  • V sobotu 25. dubna postihlo Nepál zemětřesení o síle 7,8 stupně, při němž zahynulo podle aktuální bilance 8150 lidí a dalších asi 18 000 lidí bylo zraněno. Zasaženo bylo osm milionů osob. Další stovku obětí si otřesy vyžádaly v Indii a čínské oblasti Tibetu.
  • Dubnové otřesy o síle 7,8 stupně, jejichž epicentrum leželo severozápadně od nepálské metropole Káthmándú, byly největší přírodní katastrofou v Nepálu od roku 1934, kdy tam při zemětřesení zahynulo zhruba 8500 lidí.
  • Dubnové otřesy zničily nebo vážně poškodily přes 541 000 budov, včetně historických památek zapsaných na seznamu kulturního dědictví UNESCO, celé vesnice byly srovnány se zemí a bez střechy nad hlavou zůstaly statisíce lidí. Humanitární organizace uvedly, že nejméně dva miliony lidí budou v příštích třech měsících potřebovat pomoc ve formě stanů, vody, potravin a léků.
  • Na pomoc bylo nasazeno 90 procent ze 100 000 vojáků nepálské armády. Kromě nich přicestovaly do země více než 4000 záchranářů z 34 zemí, včetně České republiky.
  • Český záchranný tým, který se skládá z téměř 40 lékařů, sester a hasičů, působí v Nepálu od začátku května a stihl už ošetřit desítky zraněných. V noci z pátku na sobotu chce Česko vyslat do Nepálu další letadlo, které do země dopraví zdravotnický materiál. Zpět by pak mělo letadlo podle původních plánů přepravit záchranářský tým. Po dnešních otřesech se ale nejspíš bude jednat o tom, zda záchranáři ještě na místě nezůstanou.
  • Záchranáři se od počátku potýkají v hornatém Nepálu s náročným terénem a do řady odlehlých oblastí se pomoc dostávala po otřesech jen velmi pomalu, což vyvolalo kritiky obyvatelstva. Nepálská vláda přiznala, že udělala v reakci na katastrofu chyby. Nervozitu lidí zvyšovaly po dubnovém zemětřesení také následné otřesy, které dlouho nutily lidi přespávat pod širým nebem.
  • Nepál je horský stát, ležící na 147 000 kilometrech čtverečních ve středu Himálaje, na jeho severních hranicích s Čínou se nachází nejvyšší hora světa Mount Everest (8848 metrů). Kromě Číny sousedí Nepál již jen s Indií.
  • Ani Everestu se dubnová katastrofa nevyhnula. Zemětřesení strhlo lavinu, která zasypala polovinu základního tábora a zabila 18 horolezců. Trasa na vrchol je kvůli lavinovým sesuvům neprůchodná a letošní sezona na tomto horském velikánu podle horolezců skončila.
  • Pro svých osm nejvyšších vrcholů světa (z celkových 14 osmitisícovek) je Nepál přitažlivý pro turisty a zejména pro horolezce. Příjmy od zahraničních návštěvníků - v roce 2013 do země přijelo téměř 800 000 lidí, kteří tam utratili 400 milionů dolarů - představují významné procento HDP, peníze z turistiky tvoří asi pětinu příjmů zahraničního obchodu Nepálu.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!