Pondělí 20. března 2023, svátek má Světlana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Na Zélandu znovu uvízly velryby. Budou utraceny

Svět

  9:53
WELLINGTON - Asi 33 velryb druhu kulohlavec černý ze skupiny, kterou z novozélandské pláže ve středu uvolnili a vyslali zpátky na volné moře místní záchranáři, ve čtvrtek znovu uvízlo na pláži. Nyní už budou muset být utraceny, řekli novozélandští oficiální činitelé televizní stanici TVNZ.

Velryba uvízla na pobřeží (ilustrační foto) foto: ČTK

"Bohužel, uvízlé velryby jsou nyní ještě dál a my už vůbec nemáme možnost je dostat zpátky a zachránit," řekla televizní stanici Kimberly Muncasterová, která vede záchrannou skupinu. "Ministerstvo životního prostředí rozhodlo, že budou muset být utraceny," dodala. Podle Johna Masona z ministerstva životního prostředí se zdravotní stav velryb zhoršuje.

ČTĚTE TAKÉ:

Velryby patřily k druhu kulohlavec černý, který je příbuzný delfínům. Kulohlavci se ocitli na mělčině na pláži Farewell Spit, jež leží na severozápadním pobřeží novozélandského Jižního ostrova.

Původně jich tu v pondělí uvízlo 99 kusů; více než čtyři desítky z nich už uhynuly. S těmi, které bude nutné nyní utratit, jich nepřežije celkem 82, uvedla TVNZ. Zbylých 17 se podařilo dostat zpátky do moře a snad už se znovu na pláž nevrátí.

Verlyby uvízly na pobřeží

Pláž Farewell Spit se stává dějištěm podobných dramat velmi často, protože je podle odborníků dokonalou "velrybí pastí" - je dlouhá a mělká a může u velryb vyvolat mylný dojem, že jsou na otevřeném moři.

Začátkem ledna na stejné pláži uvízlo 25 velryb, většinu se jich ale podařilo zachránit.

Autoři: ,