23. listopadu 2014 11:05 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Nacionalistka Le Penová získala 9 milionů euro od česko-ruské banky

Marine Le Penová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Marine Le Penová | foto: Reuters

PAŘÍŽ Francouzská nacionalistická strana Marine Le Penové Národní fronta získala úvěr 9 milionů euro (téměř čtvrt miliardy Kč) od První česko-ruské banky poté, co jí půjčku odmítly poskytnout všechny banky ve Francii a několik institucí v Evropě a USA. Informoval o tom francouzský investigativní magazín Mediapart.

První dva miliony už byly převedeny. Stranický pokladník uvedl, že strana se už delší dobu pokoušela sehnat sponzory pro financování svých kampaní, byla však konstantně odmítána. Podle magazínu Mediapart svědčí tato půjčka o rozšiřující se spolupráci této krajně pravicové strany s Ruskem.

K TÉMATU:

Prostředníkem dohody byl podle deníku Le Monde europoslanec Jean-Luc Schaffhauser. Poradce Le Penové, fundamentalistický katolický právník Wallerand de Saint-Just d’Autingues obhajoval půjčku s tím, že „je úplně normální půjčovat si u zahraničních subjektů.“

Národní fronta je nacionalistická strana, která má v programu zákaz potratů, návrat trestu smrti, omezení imigrace, zastavení stavění mešit a podobně. Původně sdružovala radikální katolíky, nejrůznější antisemitistické frakce a rasisticky smýšlející jedince. Zakladatel strany a otec současně předsedkyně Jean-Marie Le Pen byl obviňován ze zlehčování holokaustu.

První česko-ruskou banku založila v roce 1996 později zkrachovalá IPB. Jde o první ruskou banku, která získala novou licenci v Evropě od pádu Sovětského svazu. Její činností je poskytovat úvěry českým a ruským firmám.

Mediapart stál v minulých letech za odhalením několika velkých politických skandálů.