Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Nacista Klaus Barbie byl po válce německým agentem

Svět

  13:05
BERLÍN/PRAHA - Klaus Barbie patří k nejkrutějším nacistickým válečným zločincům. Nechvalně proslulá jsou zejména zvěrstva, která v letech 1942 až 1944 páchal jako šéf gestapa v Lyonu. Vysloužil si dokonce kvůli tomu přezdívku „lyonský řezník“.

Klaus Barbie foto: Reprofoto

Server týdeníku Der Spiegel však nyní nově informoval o tom, že Barbie v roce 1966 spolupracoval se Spolkovou zpravodajskou službou (BND). Z Bolívie, kam utekl, pro ni jako "politický zdroj" vypracoval nejméně 35 zpráv. Pozoruhodné je to i kvůli tomu, že v 60. letech již naplno běželo pátrání po skrývajících se nacistických zločincích. V květnu 1960 například agenti izraelské tajné služby Mossad unesli "architekta holocaustu" Adolfa Eichmanna.

Klaus Barbie se do služeb SS dal ve třicátých letech. Před působením ve Francii pobýval v souvislosti s německými válečnými úspěchy třeba i v Nizozemsku nebo Belgii. Jeho kariéra ale dosáhla neblahého vrcholu až v Lyonu. Barbie se usadil ve druhém patře místního hotelu Terminus, kde se pak prováděly skutečné bestiality. Mimo jiné zde byl například katolický farář mučen elektrošoky, malé děti zde Barbie nechával hladovět, realitou bylo i mlácení a zneužívání nahých žen.

Nacista

* Klaus Barbie se narodil v roce 1913. Za války byl v Lyonu šéfem gestapa - tajné policie. Za 21 měsíců svého působení byl přítomen u 4300 poprav a uvěznění 14 000 odbojářů včetně slavného Jeana Moulina.

* Dalších 7500 lidí bylo deportováno do koncentračních táborů. Oběti si ho pamatovaly podle žhnoucích očí. V roce 1983 byl z Bolívie, kde žil, vydán do Francie. Zde byl odsouzen na doživotí. Zemřel v roce 1991.



Po druhé světové válce se Barbie i přes své zločiny spolčil s Američany. V době rozvíjející se studené války pracoval pro americkou tajnou službu CIC. Američané mu také pomohli v roce 1951 emigrovat do Bolívie. A to i přesto, že již v roce 1947 byl za své činy ve Francii poprvé odsouzen k smrti.

V Bolívii Barbie žil pod falešným jménem Klaus Altmann. V roce 1966 ho zde naverbovala BND. Má "hluboce německé přesvědčení" a je "rozhodným odpůrcem" komunistů, tak záznamy BND popisují spolupracovníka s krycím jménem "Orel".

Honoráře Barbie dostával přes sanfranciskou pobočku jedné z londýnských bank. Co přesně Barbie BND sděloval, není podle serveru známo, nicméně krátce po svém naverbování převzal bolivijské zastoupení bonnského podniku, který po celém světě prodával přebytečný zbrojní materiál bundeswehru. Podle údajů BND měl vždy upozorňovat na to, když Bolivijci neměli dostatek zbraní nebo munice. V zimě 1966/1967 BND spolupráci s Barbiem přerušila. Zřejmě za příliš velké riziko považovala to, že by ho další zpravodajské služby mohly kvůli jeho minulostí vydírat. Tehdy se ostatně také v Německu rozbíhala i žaloba na Barbieho za jeho zločiny.

Barbie po čase spravedlnosti neunikl. V roce 1983 byl vydán k trestnímu stíhání do Francie, kde byl odsouzen k doživotí. "Nemám co říct," řekl nicméně chladně v konfrontaci s mnoha obviněními. Zemřel v roce 1991 ve vězeňské nemocnici ve věku 77 let.

Další odhalení z archivů V současnosti se na světlo světa dostává čím dál tím více dosud utajovaných záznamů BND. Teprve před několika týdny například vyšlo najevo, že německá tajná služba již osm let před Eichmannovým zatčením věděla. že se tento muž ukrývá v Argentině. Další odhalení budou zřejmě následovat. Čtyři historici nyní vyjednávají s BND o tom, že by dostali přístup i k jejich nejtajnějším spisům.