6. května 2013 9:45, aktualizováno  11:33 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

V Mnichově soudí 'nacistickou nevěstu'. Za vraždy imigrantů jí hrozí doživotí

BEATE ZSCHÄPEOVÁ  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy BEATE ZSCHÄPEOVÁ | foto: Reuters

MNICHOV  Za přísných bezpečnostních opatření začal soud s neonacistkou a teroristkou Beate Zschäpeovöu. Spolu se čtyřmi údajnými pomocníky čelí obvinění z deseti vražd a dalších závažných činů. Řada lidí před soudem v Mnichově čekala celou noc, aby se dostala do sálu.

Zschäpeová přezdívaná "nacistická nevěsta" spolu se čtyřmi dalšími obžalovanými čelí obviněním z podílu na deseti vraždách, vytvoření a podpory teroristického spolku a dalších závažných činů.  Osmatřicetiletá žena založila Národně socialistické podzemí (NSU) spolu s Uwe Mundlosem a Uwe Böhnhardtem, kteří spáchali sebevraždu krátce před odhalením NSU v listopadu 2011.

Trestní senát po poradě námitky advokátů Zschäpeové přijal ke zvážení a odročil jednání do příštího úterý 14. května. Dnešní jednání, v němž měla zaznít osmdesátistránková obžaloba, stejně jako plánované úterní a středeční líčení, bylo zrušeno. Rozsudek se neočekává dříve než v lednu 2014.

"Když jde o bezpráví, smířím se se vším," prohlásil senior, který ve frontě na soud čekal přes 17 hodin. Pokud prý místo v sále získá, nebude tam moci sedět žádný neonacista. Chladné noci čelil horkou kávou v termosce.

Vraždy i bombové útoky

Obvinění jsou spjata s rasově motivovanými vraždami osmi tureckých imigrantů, jednoho Řeka a jedné policistky, které údajně spáchali členové Národně socialistické podzemí (NSU) v letech 2000 až 2007. Skupina má podle žalobců na svědomí i dva bombové útoky v přistěhovaleckých čtvrtích v Kolíně nad Rýnem, které zranily 23 lidí, nebo přepadení 15 bank. 

V Nymphenburgerské ulici, ve které soud sídlí, stojí vedle sebe televizní přenosové vozy a policejní autobusy. Pod bílým stanem před budovou jsou lidé, kteří se chtějí dostat do sálu. Mezi nimi jsou novináři, kteří nezískali při losování o akreditace rezervované místo, a lidé, jež si nechtějí začátek mimořádně sledovaného procesu nechat ujít. Do sálu se však dostane jen prvních 50 čekajících. Podle DPA mezi čekajícími nejsou prozatím vidět žádní příznivci krajní pravice, které by podle specifického oblečení bylo možné v davu rozeznat.

Rasově motivované vraždy přistěhovalců. Odpověď na otázku, jak k tomu mohlo dojít, hledá soud v Mnichově.

Rasově motivované vraždy přistěhovalců. Odpověď na otázku, jak k tomu mohlo dojít, hledá soud v Mnichově.

Policie z bezpečnostních důvodů uzavřela široké okolí soudu a přímo před budovou rozmístila dvě řady mobilního oplocení. Před justičním sídlem nesmějí lidé odstavit ani jízdní kola. Policie během víkendu opakovaně ujišťovala veřejnost, že opatření jsou preventivní a že žádné informace o možném útoku na soud nezaznamenala.

Největší soud od RAF
Policie chce také přihlížet všem manifestacím a protestům, které organizátoři na dnešek oznámili. Již ráno se před soudem konala akce zástupců tureckého spolku, kteří se dovolávali spravedlnosti.

Německá média začínající soud označují za největší trestněprávní proces s politickým pozadím od soudu s teroristy z ultralevicové Frakce Rudé armády v 70. letech. V procesu je zatím naplánováno 85 stání a trvat by měl nejméně do ledna 2014.

jvJana Vrubelová, ČTK

Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček
Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček

Státní ústav pro kontrolu léčiv schválil v nedávné době zcela novou metodu mrazení vajíček. Měla by eliminovat riziko poškození vajíčka při rozmrazení a dát tak ženám, které podstupují umělé oplodnění, větší šanci na úspěch.

Najdete na Lidovky.cz