Sobota 29. února 2020svátek má Horymír -1 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Nacistická uniforma se třemi svastikami je retro a módní, hlásal instagramový účet německé armády

Screenshot již smazaného příspěvku z instagramového účtu německé armády, který... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Screenshot již smazaného příspěvku z instagramového účtu německé armády, který... | foto: Reprofoto/bundeswehr via Telegraph.co.uk

Praha Oficiální instagramový účet německé spolkové armády sdílel fotografii nacistické uniformy doplněnou o slovo „retro“. V popisku se navíc objevil hashtag „módní“. Mělo jít o upoutávku na kostým z filmu Valkýra vystavený v Drážďanech. Německé ministerstvo obrany se již omluvilo za nevhodný popisek a špatné vysvětlení a příspěvek nechalo odstranit.

Snímek nacistické uniformy, která nese hned 3 svastiky (dvě na Železných křížích a jednu na říšské orlici), byl doplněn blyštivou samolepkou „retro“ a v popisku uváděl autor: „Nutno zvážit také #módní hledisko. I dnes jsou zde prvky vojenského stylu v nejluxusnějších kusech od nejdražších módních domů.“ 

Jako první o tom informoval britský server Telegraph.

Screenshot již smazaného příspěvku z instagramového účtu německé armády, který...

Screenshot již smazaného příspěvku z instagramového účtu německé armády, který zobrazoval nacistickou uniformu s třemi svastikami.

Příspěvek v Německu vzbudil vášnivé reakce. Gen Hans-Lothar Domröse, bývalý velitel jednotek NATO, popsal událost jako „naprosto netaktní“. Německý politik Florian Hahn vystupující za bavorskou CSU, sesterskou stranu CDU Angely Merkelové, příspěvek označil za jeden z těch, které se nikdy neměly stát.

„Uniforma se svastikami nikdy není jen módní či retro, ale vždy jde o připomínku zločinů, kterých se nacistický režim dopustil,“ sdělil Cem Özdemir, německý politik reprezentující stranu Svaz 90/Zelení pro deník Bild.

Fotografie byla z účtu rychle odstraněna. Mluvčí ministerstva obrany se veřejně omluvil za to, co nazval „nepřijatelnou chybou“. Příspěvek přidal zaměstnanec z řad civilního obyvatelstva, který tvrdí, že si snímek spletl s jiným, který chtěl přidat na sociální síť. Podobný snímek opravdu nyní na účtu figuruje.

27.listopadu 2019 v 11:15, příspěvek archivován: 28.listopadu 2019 v 13:16

Záměrem původního příspěvku měla být propagace výstavy v Drážďanském vojensko-historickém muzeu, kde je vystaven hollywoodský kostým z válečného dramatu Valkýra, v kterém hrál například Brad Pitt. Právě tato rekvizita byla sdílena na Instagramu. „Nezařadili jsme kostým správně do historických souvislostí a přiřadili jsme mu špatný a nesouvisející popisek,“ sdělila armáda dle serveru New York Post.

Marcus Faber, který je německým poslancem za Stranu svobodných demokratů, prohlásil, že nikdo, kdo je slepý k historii, nesmí spravovat příspěvky spolkové armády.

V létě přejala ministerstvo obrany pod svou správu Annegret Krampová-Karrenbauerová, nástupkyně Angely Merkelové ve straně. Její předchůdkyně Ursula von der Leyenová, která od 1. prosince 2019 nastupuje do funkce předsedkyně Evropské komise, dříve spustila rozsáhlou kampaň na odstranění zbývajících insignií z vojenských kasáren a dalších budov, kde stále přežívají.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

SOUTĚŽ: Vyhrajte vstupenky na veletrh Prodítě
SOUTĚŽ: Vyhrajte vstupenky na veletrh Prodítě

Zúčastněte se 16. ročníku veletrhu Prodítě, který se koná na brněnském výstavišti od 5. do 8. března. Těšit se můžete nejen na nákupy potřeb pro děti za zvýhodněné ceny, ale také na bohatý doprovodný program pro maminky i dětičky.