Pátek 3. prosince 2021, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nad Evropou byl neškodný radioaktivní oblak. Pocházel z Ruska nebo Kazachstánu

Svět

  11:15
PAŘÍŽ/PRAHA - Nad Evropou se v posledních týdnech pohyboval oblak radioaktivního znečištění. Informoval o tom francouzský institut pro ochranu před radiací IRSN, podle něhož příčinou je zřejmě nehoda v jednom z jaderných zařízení v Rusku nebo v Kazachstánu, ke které pravděpodobně došlo na konci září.

Ilustrační foto: Označení území se zvýšenou radiací. foto: Shutterstock

Havárii v jaderném reaktoru ale francouzští odborníci vylučují a znečištění podle nich nemá negativní dopad na lidské zdraví vyloučil, napsal britský list The Guardian.

Přesnou lokalitu, kde oblak vznikl, se institutu určit nepodařilo. Podle povětrnostních modelů však odhaduje, že se jedná o pásmo jižně od Uralu, respektive o oblast mezi tímto pohořím a řekou Volhou.

Mapa ukazující pravděpodobnost původu spadu.

Mapa ukazující pravděpodobnost původu spadu.

Oblak se nad Evropou pohyboval na přelomu září a října. V České republice jej zaznamenali pracovníci Státního úřadu pro jadernou bezpečnost ve dnech od 29. září do 3. října.

„Naprosto žádné nebezpečí nikomu nehrozilo,“ uvedla pro Lidovky.cz předsedkyně úřadu Dana Drábová. Podle ní se jedná ze strany IRSN pouze o odhady, které se opírají jen o meteorologický model. „Ten jsme měli také a to již v půlce října,“ dodala.

Francouzský institut tvrdí, že příčinou kontaminace je zřejmě nehoda v továrně pro zpracování radioaktivního paliva nebo v centru pro nukleární medicínu. Ruské úřady přitom podle šéfa IRSN Jeana-Marca Perese uvedly, že žádnou nehodou v těchto zařízeních na svém území nezaznamenaly. Ruské ministerstvo energetiky zprávu zatím nekomentovalo. K dispozici není ani vyjádření kazašských představitelů.

IRSN společně s několika dalšími evropskými centry pro jadernou bezpečnost naměřil v ovzduší vyšší míru ruthenia 106, tedy produktu, který se přirozeně v ovzduší nevyskytuje a je zejména výsledkem štěpení atomů v jaderném reaktoru. Havárii reaktoru však středisko vyloučilo, ta by totiž vedla ke kontaminaci i jinými látkami.

Autoři: ,

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Mohlo by vás zajímat