Čtvrtek 28. září 2023, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Ukrajina se bránila leteckému útoku, Wagnerovcům stále chybí munice

Ruské rakety odpalované proti Ukrajině z ruské Belgorodské oblasti za úsvitu v ukrajinském Charkově. (8. května 2023) foto: ČTK

Nad většinou Ukrajiny s výjimkou jejích západních regionů byl v noci na dnešek znovu vyhlášen letecký poplach. Ukrajinské vzdušné síly uvedly, že protivzdušná obrana sestřelila 23 z 25 střel s plochou dráhou letu, které Rusko na Ukrajinu vyslalo. Nové ruské vzdušné útoky přicházejí v den, kdy si Moskva připomene výročí porážky nacistického Německa v roce 1945.
  6:48aktualizováno  7:45

Rusko podle ukrajinských vzdušných sil v noci na dnešek podniklo dvě vlny vzdušných útoků. Při první z pondělního večera bylo sestřeleno všech osm střel Kalibr, které směřovaly na východ Ukrajiny.

Druhá salva raket následovala dnes nad ránem a Rusové při ní vypálili celkem 17 střel Ch-101 a Ch-555, přičemž 15 z nich bylo protivzdušnou obranou zničeno.

Šéf vojenské správy v Dněpropetrovské oblasti Serhij Lysak uvedl, že trosky jedné ze sestřelených raket zasáhly obytný dům v Dnipru a zranily zde 32letou ženu. Desítky lidí musely být z budovy evakuovány.

Boje pokračují ve východoukrajinském Bachmutu, který se ruské síly dlouhé měsíce snaží dobýt. Šéf ruské žoldnéřské Wagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin v pondělí uvedl, že podle předběžných údajů začínají jeho jednotky dostávat potřebnou munici, o níž si řekl i hrozbou stažení Wagnerovců z města. V úterý ale podle agentury Reuters uvedl, že munice jeho mužům ještě nedorazila.

Agentura také napsala, že s další pomocí napadené Ukrajině počítají Spojené státy. Bude ve výši 1,2 miliardy dolarů (25,6 miliardy korun) a její součásti budou systémy protiletecké obrany, munice i peníze na výcvik. Oficiálně by Washington další pomoc mohl oznámit už dnes.

5. května 2023

Autor: