Sobota 30. září 2023, svátek má Jeroným, Ráchel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Naděje na záchranu ztracené indonéské ponorky se zmenšuje. Kyslík jí už došel

V Indonésii hledají ztracenou ponorku. foto: Reuters

Jakarta - Naděje na záchranu indonéské ponorky s 53 lidmi na palubě je už jen velmi malá, podle odhadů jí totiž došly zásoby kyslíku, a její posádka má proto pouze mizivou šanci na přežití. Ponorka se pohřešuje od úterý, kdy se ztratila během námořního cvičení poblíž ostrova Bali. V sobotu se do záchranné operace zapojil i americký pátrací letoun a australská fregata vybavená sonarem, uvedla agentura Reuters.
  9:29

Nord Stream 2 trápí provokace. Nízko nad loděmi přelétávají cizí letadla a objevila se i neznámá ponorka

Ponorka KRI Nanggala-402 byla vyrobena před 44 lety a odborníci stále častěji zmiňují možnost, že plavidlo mohlo implodovat, když se potopilo do větší hloubky, než jeho konstrukce dovoluje. Indonéská armáda uvedla, že i kdyby byla ponorka nepoškozená, zásoby kyslíku na palubě by stačily maximálně do sobotního rána.

„Budeme pokračovat v pátrání, dokud ji nenajdeme, a to bez ohledu na výsledek,“ řekl mluvčí armády Djawara Whimbo.

Na moři ponorku hledá dvacítka indonéských lodí a čtyři letadla, kterým pomáhá i letoun P-8 Poseidon americké armády a australská fregata HMAS Ballarat vybavená sonarem. Do akce se má v sobotu zapojit i singapurské námořnictvo a záchranné lodě z Malajsie.

Turisté se mohou v ponorce podívat do hloubky 1000 metrů, dobrodružství ale stojí miliony

Šedesát metrů dlouhá, dieselovým motorem poháněná ponorka vyrobená v Německu se odmlčela během cvičení, kdy měla odpálit torpéda. Spekuluje se o tom, že havárii mohla způsobit porucha napájení, která by ponorce znemožnila manévrovat.

Ponorka je podle armády je schopná vydržet ponor zhruba do hloubky 500 metrů, pak už by nevydržela tlak vody. Na místě, kde se plavidlo pohybovalo, leží mořské dno v hloubce až 1500 metrů. Informace o zásobách kyslíku na palubě byly pouze orientační a někteří odhadují, že kyslík došel už dříve.

Autor:

Jak ušetřit při nákupu Pampers plenek? Povíme vám, jak dostat zpět část svých peněz
Jak ušetřit při nákupu Pampers plenek? Povíme vám, jak dostat zpět část svých peněz

Řekněme si to na rovinu – za plenky pro ty naše miláčky vydáme za rok z peněženky víc než dříve za kabelky. Zvlášť, když pro ně chceme ty nejlepší...