Úterý 24. listopadu 2020svátek má Emílie -2 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Naděje pro ‚chruščovky‘. Obyvatelé Moskvy mohou hlasovat proti demolici svých domovů

Více než 10 tisíc lidí v neděli vyrazilo do ulic Moskvy, aby zde protestovali... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Více než 10 tisíc lidí v neděli vyrazilo do ulic Moskvy, aby zde protestovali... | foto: Reuters

MOSKVA/PRAHA Proti zbourání legendárních moskevských bytových domů protestovaly o víkendu tisíce lidí. Osud „chruščovek“ ale ještě není úplně zpečetěn. Obyvatelé těch, které už byly určeny k demolici, mohou na internetu hlasovat o jejich budoucnosti. Pokud nebudou souhlasit alespoň dvě třetiny usedlíků, dům zůstane stát.

Podle různých odhadů se v neděli v moskevském centru sešlo 5 až 60 tisíc Moskvanů, kteří nesouhlasí s demolicí 4500 panelových domů o čtyřech až pěti podlažích, jejichž výstavba sahá do padesátých a šedesátých let. Přezdívá se jim podle tehdejšího generálního tajemníka Komunistické strany Nikity Chruščova, jenž jejich budování posvětil. Stojí celkem v 85 místních čtvrtích Moskvy a bydlí v nich asi 1,6 milionu lidí.

Kdo se nechce smířit s bouráním svých domovů, má od pondělí 15. května měsíc šanci zvrátit rozhodnutí moskevské radnice. Na jejím webovém portálu je k dispozici hlasování pro ty občany, kteří žijí v chruščovkách aktuálně určených k stržení. Představitelé města slíbili, že demolice dostane zelenou jedině tehdy, kdy se pro ni vysloví aspoň dvě třetiny bydlících. Ti, kteří se hlasování zdrží, budou vedeni, jako by se vyjádřili pro.

Úplně lehké vyjádřit svůj názor ale lidé mít nebudou. Pro registraci do online hlasování musí zveřejnit data ze svého pasu, číslo pojištění a informace o platbách za energie. Ty pak bude město čtyři dny ověřovat. To může od hlasování odradit především starší občany, pro něž je internet nedostupnou vymožeností.

„Představitelé města musí vzít v potaz všechna přání obyvatel, jejichž domy jsou zapsány do renovačního programu,“ napsal na svém twitterovém účtu starosta Moskvy Sergej Sobjanin. Podle něj jsou chruščovky „nepohodlné a zchátralé“.

15.května 2017 v 09:23, příspěvek archivován: 15.května 2017 v 14:46

Началось голосование по включению домов в проект программы реновации. Любое решение москвичей будет учтено и выполнено

Radnice slíbila, že majitelé bytů určených k bourání dostanou nové bydlení o stejné výměře. Podporovatelé renovačního programu za 3,5 bilionu rublů (asi 1,5 bilionu korun) argumentují, že lidem pomůže v době, kdy v ruské metropoli nekontrolovatelně rostou ceny bydlení.

‚Budu střílet‘

Podle odpůrců jde zase o útok na vlastnická práva lidí. Obávají se, že byty v novostavbách budou nekvalitní, a proto budou mít nižší hodnotu než jejich původní. Podle některých protestujících nové a vyšší panelové domy zase povedou k zahlcení už tak nezvládající dopravní infrastruktury v Moskvě.

Podle webu Rádia Svobodná Evropa (RFE) byla nálada na demonstraci vyhrocená. Jeden z protestujících například vyhrožoval ozbrojenou konfrontací. „Jsem připraven koupit si pušku. Pokud se ke mně domů budou snažit dostat, budu střílet. A to jsem mírumilovná osoba,“ řekl podle serveru dvaačtyřicetiletý programátor Sergej Veličkov.

Chruščovka
Russian opposition leader Alexei Navalny, center, takes part in a rally in...

Podle ruského serveru The Moscow Times nebyl víkendový protest svolán žádnou politickou stranou ani hnutím. Přesto jej využil k manifestaci Alexej Navalnyj, který stále doufá, že bude moct kandidovat za rok na jaře na prezidentský post.

Opozičnímu předákovi ale následně účast zapověděly dohlížející policejní složky. Aktivisté, kteří protest pořádali, si totiž nepřáli účast nikoho z politiků. Chtěli ukázat, že protest není politický. Podle RFE šlo o ojedinělou veřejnou manifestaci, která ukázala, že kvůli sociálnímu problému se může zvednout vlna apolitického nesouhlasu.

Do mého soukromí nikomu nic není, říká moderátorka Světlana Witowská

Světlana Witowská | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Profesionálka každým coulem, ale také matka… Právě touha strávit se svým synem více času ji před časem přiměla k...

Ekonomika výrazně klesne, musíme omezit podporu byznysu, říká Rusnok

Jiří Rusnok (19. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Snaží se zachovat chladnou hlavu a Čechům slibuje, že inflace, která je nejvyšší v Evropě, výrazně klesne. Guvernér...

Dnes vidím jen urážky a hněv. S tím se těžko žije, říká Jiřina Bohdalová

Jiřina Bohdalová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nenechá se zastavit ani pandemií. Když nemohla na jaře hrát, začala Jiřina Bohdalová (89) mezi vařením a starostí o...