130 let
Eva Michaláková se snaží získat své dva syny zpět do péče.

Eva Michaláková se snaží získat své dva syny zpět do péče. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Naděje pro Michalákovou? Fungování úřadu Barnevernet se změní, slibuje Norsko

Svět
  •   15:46
OSLO - Norská ministryně pro děti, rovnost a sociální začleňování Solveig Horneová ve čtvrtek prohlásila, že připravovaná ratifikace haagské Úmluvy o ochraně dětí povede ke změnám při řešení případů týkajících se odebírání dětí, které mají vazbu na zahraniční země.

V některých případech by děti odebrané cizincům v Norsku mohly být umístěny do rodin svých příbuzných v zahraničí, a nikoli do pěstounské péče v Norsku, napsal zpravodajský server The Local.

České lži o Barnevernetu. Pravda o hromadném odebírání dětí je zřejmě jiná

Přistoupení k úmluvě, která je jedním z hlavních dokumentů mezinárodního práva upravujících vztahy mezi státy v oblasti ochrany dětí, žádal po Norsku i český premiér Bohuslav Sobotka v souvislosti s případem dvojice chlapců Michalákových.

Zahraniční vlády budou mít také podle serveru možnost požádat o přístup k případům, které řeší norská sociální služba. Norský krok, který vejde v platnost 1. července, dá severské zemi „nové prostředky, jak předcházet konfliktům na mezinárodní úrovni a jak je řešit, ať už se jedná o spory mezi rodiči, případy únosů dětí či případy porušování práv dětí“.

Péče v zahraničí

„Pokud má dítě prarodiče nebo strýce a tety, kteří se o dítě mohou postarat v jiné zemi, a pokud samo dítě má na tuto zemi vazby, je možnost, aby rodina v zahraničí převzala péči,“ prohlásila ministryně Horneová. Každé takové umístění v cizině ale musí „být řešeno uvážlivě a musí být v nejlepším zájmu daného dítěte“, dodala.

Matka holčičky, kterou odebral Barnevernet, odmítla pomoc českého státu

V pondělí rovněž Horneová oznámila, že zadala úřadu, který má dohled nad zdravotnictvím v zemi, aby prověřil řadu případů, kdy sociální služba Barnevernet rozhodovala o odebrání dítěte. Podle norského deníku Aftenposten není účelem změnit rozhodnutí v těchto případech, ale dosáhnout zkvalitnění práce kritizovaného úřadu.

Víme, že Barnevernet udělal spoustu dobré práce, ale je také často kritizován, buď že zasáhl příliš brzy, nebo že zasáhl špatným způsobem, anebo že zasáhl příliš pozdě,“ vysvětlila Horneová.

„Chceme získat obrázek toho, jak tento systém pracuje, jak jsou řešena nucená odebrání, a co se stalo v případech, kdy systém zklamal,“ dodala.

Intenzivní kritika

Oznámení norské ministryně přichází po intenzivních kritikách sociální služby Barnevernet jak z Norska, tak z ciziny. Tento měsíc se ve více než 60 městech světa konaly demonstrace, jejichž účastníci obviňovali Barnevernet z „únosů“ dětí. Upozorňovali také na to, že velmi často se tyto případy týkají rodin, kde nejméně jeden rodič je cizinec.

Barnevernet děti unesl, je to stát ve státě, míní Zeman. Odvolal by velvyslance

Šéf norského úřadu pro děti, mládež a rodinné záležitosti Anders Henriksen serveru The Local řekl, že v roce 2014 bylo do náhradní péče převzato 1664 dětí, z nichž 424 mělo matku narozenou v cizině. Henriksen prohlásil, že některé z kontroverzních případů odebrání dětí s sebou nesou problematiku kulturních rozdílů.

„Systém norské sociální služby může být pro cizince, kteří se usadí v Norsku, těžko pochopitelný. Může být pro ně problém porozumět tomu, jak veřejná instituce jako Barnevernet může zasahovat do soukromého života rodiny a přebírat péči o děti,“ připustil ministr.

„Musí dodržovat zákony“

Zdůraznil ale současně, že ve většině případů, kdy jsou děti rodičům odebrány, je důvodem „špatné zacházení, násilí, alkoholismus, drogy, sexuální zneužívání či psychické problémy v rodině“. „Je nutné, aby se lidé žijící v Norsku řídili norskými zákony, které zakazují děti fyzicky a psychicky trestat,“ dodal.

Přistoupení k haagské úmluvě o ochraně dětí z roku 1996 žádal po Norsku v lednu i český premiér Sobotka. Vyjádřil se tak v souvislosti s případem dvojice chlapců Michalákových, které norské úřady odebraly české matce a kteří jsou nyní v norských pěstounských rodinách.

Autor: ČTK
  • Vybrali jsme pro Vás