Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Naděje pro Tymošenkovou: Janukovyč slíbil, že ji pustí za hranice

USA

  15:39aktualizováno  15:43
DONĚCK - Ukrajinský prezident Viktor Janukovyč ve svém čtvrtečním projevu v Doněcku slíbil, že podepíše připravovaný zákon umožňující vězněné vůdkyni opozice Juliji Tymošenkové vycestovat k léčbě do ciziny. Oznámil to ukrajinský zpravodajský web Fokus. Příslušný zákon zatím Ukrajina nemá, ale parlamentní strany ho už vypracovaly, řekl prezident.

Julija Tymošenková foto: Reuters

Tymošenková si už téměř půldruhého roku léčí v nemocnici v Charkově vyhřezlou meziobratlovou plotýnku a bez opory nemůže chodit. Podle nedávného dobrozdání ošetřujících německých lékařů není plné uzdravení bez operace v Berlíně možné (více čtěte ZDE).

Podle špiček ukrajinské justice ale neexistuje v zákonech země právní nástroj, který by vycestování expremiérky umožňoval. Tymošenková byla před dvěma lety odsouzena za zneužití pravomocí k sedmi letům vězení. Trest považuje za politickou mstu prezidenta Janukovyče.

VÍCE ZDE:

"Politické strany zastoupené v parlamentu připravily návrh zákona, který umožní tento úkol (tedy vycestování Tymošenkové) vyřešit," řekl prezident v projevu v Doněcku. "Zatím jsme neměli zákon, který by to umožňoval. Jakmile parlament tuto otázku vyřeší a na mém stole se takový zákon objeví, bude řada na prezidentovi. Pokud parlament takový zákon schválí, přirozeně ho podepíšu," konstatoval Janukovyč.

Osvobození Tymošenkové si Evropská unie klade jako podmínku podpisu asociační dohody s Kyjevem, který se má uskutečnit koncem listopadu na summitu Východního partnerství v litevském Vilniusu (více čtěte ZDE) . Dcera vězněné vůdkyně opozice Jevgenija Tymošenková dnes v rozhovoru pro agenturu Reuters řekla, že její matka by mohla do Německa vycestovat nejpozději 19. listopadu.

PŘÍPAD TYMOŠENKOVÁ - FAKTA

  •  V dubnu 2011 zahájila ukrajinská prokuratura stíhání Tymošenkové kvůli dohodám o dodávkách plynu z Ruska, které Tymošenková s ruským premiérem Vladimirem Putinem podepsala v lednu 2009. Tehdy tak skončila krátká krize, jež kvůli dodávkám plynu na Ukrajinu ohrožovala i plynulý tok plynu z Ruska do západní Evropy. V srpnu 2011 byla Tymošenková umístěna do vazby na žádost žalobce (kvůli systematickému narušování soudního líčení ze strany obžalované) a 11. října byla odsouzena k sedmi letům vězení a vysoké pokutě za předražený dovoz ruského plynu v roce 2009.
  • Podle soudu podpisem dohody s údajně přemrštěnou cenou způsobila státu škodu 1,5 miliardy hřiven (3,4 miliardy Kč), kterou musí nahradit. Po tři roky také nesmí vykonávat veřejné funkce. Odvolací soud trest v prosinci potvrdil.
  • Opozice i zahraniční představitelé, včetně EU a USA, verdikt označili za politicky motivovaný, což letos 30. dubna potvrdil Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku, ke kterému se Tymošenková obrátila. Loni v srpnu její trest potvrdil ukrajinský kasační soud a Evropský soud pro lidská práva zahájil proces Tymošenková versus Ukrajina v říjnu.
  • Tymošenková, která je v ženské věznici v Charkově na východě země, si ve vězení trvale stěžuje na zdravotní potíže a nemocnou páteř si léčí pod dohledem německých lékařů. Stěžuje si na vězeňskou šikanu a na zvůli ukrajinské justice. Na přelomu loňského října a listopadu dokonce držela tři týdny hladovku.
  • Za posledních více než deset let byla proti Tymošenkové zahájena asi třicítka trestních stíhání, z nichž některá byla zastavena.
  • Tymošenková se nyní má například zodpovídat z údajného finančního podvodu, kterého se v polovině 90. let měla dopustit ve vedení společnosti JESU. Firma prý způsobila půlmiliardový dluh, který její majitelka ve spolčení s tehdejším premiérem Pavlem Lazarenkem protiprávně převedla na stát. Lazarenko si loni v USA odpykal desetiletý trest za praní špinavých peněz a americké úřady nyní řeší jeho povolení k pobytu.
  • Jméno Tymošenkové figuruje společně s Lazarenkem ještě například v případu vraždy bývalého vlivného podnikatele a politika Jevhena Ščerbaně. Miliardář Ščerbaň byl spolu se svou manželkou zastřelen na letišti v Doněcku v roce 1996. Z vraždy bylo o šest let později obviněno osm lidí, z nichž tři byli odsouzeni na doživotí. Iniciátora zločinu policisté nevypátrali. Prokuratura počátkem ledna novináře ujišťovala, že má dostatek důkazů k tvrzení, že zosnovateli vraždy byli Tymošenková a Lazarenko. Za zabití Ščerbaně prý vrazi dostali téměř tři miliony dolarů. Vyšetřování bylo letos na nějaký čas zastaveno kvůli žádosti o výslech manžele Tymošenkové Oleksandra v ČR a Lazarenka v USA.
Autoři: ,

Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?
Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na běžné, obecně neškodné látky v okolním prostředí. Taková látka, která vyvolává alergickou...